Ha az év elején vagy akár a közelmúltban úgy döntöttél, hogy új szokásokat alakítasz ki céljaid elérése érdekében, akkor szembetalálhatod magad azzal a kihívással, hogy mindezeknek a tevékenységeknek az elvégzését fenntarthatóvá is tedd. Ehhez egy egyszerű, ám annál hatékonyabb módszer a szokások követése. Mutatjuk, hogyan csináld!
A szokások kialakításához türelemre és kitartásra van szükségünk. Gyakran időbe telik, amíg a kívánt eredmények megjelennek. Képzeld el például, hogy épp egy maratonra tervezel felkészülni, így elkezded a futóedzéseket. A látható eredményekre akár hónapokat is várnod kell, ám amíg arra vársz, hogy erőfeszítéseid jutalma megjelenjen, szükséged van egy okra, amiért rövid távon kitartasz. Kellene valamilyen azonnali visszajelzés, amely megmutatja, hogy jó úton jársz. Erre pedig szuper módszer a szokáskövetés.
A szokáskövető rendszere
A szokáskövető egy egyszerű módja annak, hogy mérni tudd, hogy milyen gyakorisággal végzel el egy adott tevékenységet. Erre szuper megoldás például egy naptár, amiben naponta jelölhető egy X-el vagy színekkel, ha elvégeztél egy teendőt, de számos különböző sablon is letölthető már manapság. Azaz, ha például az a célod, hogy minden nap mozogj egy kicsit, akkor minden nap tegyél X-et a napodhoz, amennyiben ennek eleget tettél (Természetesen fontos, hogy kellően pontosan legyen kijelölve egy cél. A „kis mozgás” mit jelent? Legalább 10 perc?).
A szokáskövető legnagyobb erénye, hogy azonnali visszacsatolást és bizonyítékot ad arról, ha egy szokást elvégeztünk, ami pedig segít a motiváció fenntartásában. De nézzük, mi minden miatt érdemes ezt az egyszerű módszert beépíteni a mindennapjainkba, hogy a tevékenységeinkből valóban szokásokat tudjunk formálni, a szokásaink pedig támogassanak minket a céljaink elérésében.
Ezért érdemes követned a szokásaid
A szokáskövetés vizuális jelzések sorozatát építi fel. Amikor ránézel a naptárra, és meglátod a sorozatodat, ismét emlékeztetni fogod magad, hogy cselekedj és ne szakítsd meg a sorozatot. Kutatások kimutatták, hogy azok az emberek, akik nyomon követik a céljaik elérését, mint például a fogyást vagy a dohányzásról való leszokást, nagyobb valószínűséggel érnek el eredményeket.
A szokáskövetés emellett őszinte tükröt tart. A legtöbben pozitívabbra becsüljük a saját viselkedésünket, mint amilyen az valójában. A mérés egy módot kínál arra, hogy legyőzzük a saját viselkedésünkkel szembeni vakságunkat, és észrevegyük, mi történik valójában minden nap. Amikor a bizonyíték az orrod előtt van, kevésbé valószínű, hogy hazudsz magadnak.
A szokáskövető motivál a folytatásra. Amikor azt érezzük, hogy haladunk előre, még motiváltabbá válunk arra, hogy folytassuk az utat. Ily módon a szokáskövetés pozitív hatással van a motivációra. Ez különösen fontos lehet egy rossz napon, ugyanis amikor rosszkedvűnek érezzük magunkat, könnyen megfeledkezünk a már elért eredményekről. A szokáskövetés vizuális bizonyítékot nyújt a munkánkról – azaz egy jó emlékeztető arra, hogy milyen messzire jutottál és motivál arra is, hogy ne szakítsd meg a folyamatot.
A szokásaid követése segít abban, hogy az eredmények helyett a folyamatra helyezd a fókuszt. Azaz kielégítő érzést ad, ha megcsinálod a napi edzéseket, látod a haladást és nem veszted el a motivációd akkor sem, ha a hosszútávú cél, például a maraton lefutása még több hónapnyi munkát kíván. A szokáskövető biztosítja a napi lendületet, a haladás és a sikerélmény megélését.
Felhasznált forrás:
https://jamesclear.com/habit-tracker