A Ne nézz fel! (2021) című filmről pszichológus szemmel
Fájdalmasan valóságos, vagy valóságosan fájdalmas, nem is tudom, melyik írja le a legjobban az érzést, ami a film után elfogott. Düh, tehetetlenség, elképedés, szomorúság és a tisztelet érzésein keresztül hullámoztatja nézőjét a film minden egyes mozzanata. Aki esetleg kételkedett benne, hogyan lehet bármiből, így a világvégéből vagy a klímakatasztrófából is üzletet csinálni, ez a film nagy segítséget nyújt a kételyek eloszlatásában. Egy sci-fin át mutatott görbe tükör ez a világnak a javából.
Adott egy amerikai tudós és egy doktorandusz, akik nagy felfedezést tesznek. Igen ám, de nem elég nagy emberek és nem jönnek eléggé ismert helyről ahhoz, hogy komolyan vegyék őket. Pedig a helyzet kicsit sem olyan, amit érdemes elviccelni: egy üstökös közeledik a Föld felé és kicsit több, mint fél év múlva el is pusztítja azt. Ha az első jelzésnél komolyan vennék őket, a bolygó menthető lenne, vagy legalábbis meglenne rá az esély.
Sem országuk vezetői, sem az átlagos emberek nem veszik komolyan, olyannyira, hogy akár a zaklatás szintjéig is elmerészkednek. Bántják azt, aki ki meri mondani, aki próbálja felhívni a figyelmet. Hiába, a rossz hír hozójának lenni nem egy hálás feladat. Tipikus példája ez annak, amikor annyira nem vagyunk hajlandóak egyes lehetőségeket figyelembe venni (félelemből, dacból, vagy bármi más miatt), hogy inkább elhúzunk a másik szélsőség felé. De jól példázza ez a „meg nem történtté tevés”, mint elhárító mechanizmus jelenlétét is. A pszichológiában ismert egyik kognitív torzításra, a „túlzott magabiztosság” elnevezést viselő téves meggyőződésre is szép példát kapunk a filmből. Ezúttal azonban a saját döntésbe és a jó teljesítménybe, sikeres projektbe vetett irreálisan magas bizalom végzetes következményeket hoz magával.
A film csodálatos képet fest arról is, hogyan darálhat be a média: hogyan lehet egy szegény, különféle szorongásokkal küzdő, egyetemi oktatóként dolgozó tudósból néhány hét leforgása alatt feleségét megcsaló, önmarketingelő valaki, aki olyan tudományos állításokat képvisel a nagyközönség előtt, aminek az igazáról abszolút meg sincs győződve?
Oké, vannak gyenge próbálkozásai, hogy válaszokat kapjon, de végül mégsem kelt benne gyanút, hogy nem kap. A média beszippant és eltereli a figyelmet a lényeges dolgokról. Ehhez sajnos nem is kell a sci-fik világáig menni, elég, ha körülnézünk magunk körül. Ez a film nemcsak pszichológiai szempontból érdekes, de erőteljes szemnyitogató hatással bírhat sok szempontból. Mi van a társadalommal? Egyáltalán mi az érték?
Mondhatjuk, hogy ez egy sci-fi, csak egy kitalált történetet dolgoz fel, egy tehetséges forgatókönyvíró és egy hatásos rendező közös műve, de ha jobban belegondolunk, ez akár a valóság is lehet, még ha nem is ilyen szélsőséges témában. Az effektek és a rendezés pedig csak fokozzák a nyomasztó hangulatot, amivel a valóság szépen rátelepszik a vállunkra. Ha nem tudnánk magunktól is, mi minden pusztul el a bolygóval együtt, erre szépen emlékeztetőt kapunk. És mi történik kétórányi érzelmi hullámzás után? Csend és elmélkedés, míg fel nem oldják egy szatirikusan ható jelenettel, amiben a gonosz elnyeri méltó büntetését. Ajánlom mindenkinek, aki olyan filmet keres, ami a pszichológiai vonatkozáson túlmutatva jelentős társadalmi kérdéseket is feszeget. Kicsit olyan, mintha a kanapén ülve felrázná a nézőt: hahó, térj észhez és cselekedj!