Túl sokat panaszkodsz? 5 jel, hogy itt az ideje változtatni

Te mikor panaszkodtál utoljára? Mindennapjaink során gyakran találkozunk olyan helyzetekkel, amelyek bosszúságot vagy frusztrációt okoznak, és ilyenkor általában ösztönösen panaszkodni kezdünk. A panaszkodás segíthet levezetni a feszültséget, azonban ha túlzásba visszük, az negatív hatással lehet hangulatunkra és kapcsolatainkra. Következzen öt jel, amik többek között a panaszkodás hátulütőit foglalják magukba, majd pedig adunk néhány gyakorlati tippet is a változtatáshoz.

Először is, nézzük meg, mely jelek utalhatnak arra, ha valaki túl gyakran panaszkodik és hogyan hat mindez károsan önmagunkra és kapcsolatainkra. Figyeld meg, mennyiben igazak rád a következő pontok:

  1. Rosszabbul érzed magad a panaszkodás után

Egy ’eredményes’ panaszkodás után megkönnyebbülést kellene érezned, mintha „kieresztetted volna a gőzt”. Ha azonban azt tapasztalod, hogy a panaszkodás után még dühösebb vagy frusztráltabb vagy, érdemes elgondolkodni azon, hogy ez a szokás valóban segít-e neked.

  1. Ellenállsz a megoldási javaslatoknak

Ha gyakran panaszkodsz ugyanazokról a problémákról, de elutasítod a barátaid vagy családtagjaid által felkínált megoldásokat, előfordulhat, hogy a panaszkodás inkább a negatív érzésekben való elmerülést szolgálja, mintsem a probléma megoldását.

  1. Figyelmen kívül hagyod a pozitívumokat

Természetes, hogy a panaszkodás során a negatív eseményekre fókuszálsz, ám ha hosszabb távon teljesen figyelmen kívül hagyod a helyzetek pozitív aspektusait, az a panaszkodás túlzott mértékére utalhat.

  1. Bántó nyelvezetet használsz

Ha panaszkodás közben gyakran használsz sértő vagy bántó kifejezéseket másokra vagy magadra, az fokozhatja a negatív érzéseket és ronthatja a kapcsolataidat.

  1. Kimeríted a támogatóid türelmét

Mindenkinek szüksége van támogatásra, de ha folyamatosan panaszkodsz anélkül, hogy változtatnál a helyzeten, az megterhelheti a kapcsolataidat.

Ha a felsoroltak közül több pontban is magadra ismertél, felvetődhet benned a kérdés: de akkor mi a jó stratégia? Hogyan lehet leszokni a panaszkodásról? Nézzünk meg néhány jól bevált gyakorlatot:

Határozz meg időkorlátot a panaszkodásra: Adj magadnak egy meghatározott időtartamot (például 10 percet), hogy kifejezd a frusztrációidat, majd térj át a megoldások keresésére. Ez a technika lehetőséget ad a ventillálásra, ugyanakkor időben ráfordít a problémamegoldásra.

Légy nyitott a visszajelzésekre: Hallgasd meg mások tanácsait, és fontold meg, hogyan alkalmazhatod őket a problémáid megoldására. Ahelyett, hogy azonnal elutasítanád mások meglátásait, futtasd át őket magadon és próbáld meg felhasználni őket a megfelelő megoldás megtalálásához. Ne feledd: mások minimum egy lépéssel távolabbról néznek rá a te helyzetedre, így egy másik – talán objektívebb – szemüvegen keresztül képesek rálátni arra, amiben vagy. Éppen ezért érdemes befogadóbbnak lenned az ő perspektívájukkal kapcsolatban.

Tanulj meg visszatérni a pozitívumok értékeléséhez: Miután kifejezted a negatív érzéseidet, gondolj három dologra, amiért hálás vagy. Talán éles váltásnak tűnhet ez egy negatív érzelmi állapotban, ugyanakkor segít visszaállítani az egyensúlyt és emlékeztethet, hogy nem minden olyan rossz, mint amilyennek tűnik jelenleg.

A panaszkodás természetes emberi reakció, de fontos, hogy ne váljon a mindennapok részévé. A fenti jelek felismerése és a javasolt stratégiák alkalmazása segíthet abban, hogy produktívabb módon kezeld a frusztrációidat, javítsd a hangulatodat és erősítsd a kapcsolataidat.

Ihász-Novák Dóra

Felhasznált forrás: https://www.self.com/story/signs-you-complain-too-much#intcid=_self-article-bottom-recirc_49a29a7a-b528-404a-af48-b9e95f08bd3a_roberta-similarity1

Ihász-Novák Dóra
Ihász-Novák Dóra
A nevem Novák Dóra, pszichológus és kognitív viselkedésterápiás (CBT) konzultáns- jelölt vagyok. Szenvedélyem az emberekkel való foglalkozás, mások erősségeinek felszínre hozása és az általam megszerzett pszichológiai tudás átadása, hogy ezáltal kiegyensúlyozottabb életvitelt és minőségibb kapcsolatokat tudjunk létrehozni és fenntartani. Az egyéni pszichológiai konzultációk mellett egy tréning-tanácsadó cégnél dolgozom, ahol több különböző nagyvállalatnak tartok vezetőfejlesztési – és mentális jóllét képzéseket. Legfőbb érdeklődési területem és szívügyem a mentális jóllét fejlesztés (stresszkezelés, munka-magánélet egyensúly, kiégés megelőzése, az önmagunkkal való kapcsolat erősítése, hatékony szokások kialakítása stb.), így a PszichoLive oldalán is számos írást olvashattok tőlem ezekben a témákban.

Népszerűek

Az öt legfontosabb dolog, amit Dr. Vekerdy Tamás tanított nekünk

1. Nem az teljesít majd igazán jól a "kemény, versengő, taposó" felnőttéletben, akit már gyerekkorában is "kemény, versengő, taposó" körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg....

A mérgező emberek 5 leggyakoribb működése

Mindannyian ismerünk közelebbről vagy távolabbról olyan embert, aki rendre furcsa, nyomasztó érzést kelt bennünk, ráadásul erre sokszor csak akkor ébredünk rá, amikor már az...

Elszürkülni a másik mellett – Így marcangol szét lassan az érzelmi bántalmazás

A bántalmazás nem feltétlenül bántalmazásnak indul – intő jeleit egy kapcsolat elején olykor nehéznek tűnhet kiszűrni, és sokszor mire felszínre jön a másik „valódi...

A nárcisztikus szülő gyermeke örökké a „nem elég jóság” árnyékában élhet – 5 jel, hogy felismerd

„Ha egy mondatban kellene jellemeznem, milyen érzés egy ilyen örömgyilkos édesanyával élni egy életet, akkor annyit mondanék, hogy olyan, mintha rátett volna a hátadra...

Gázlángozás – A manipulációs stratégia, mely eléri, hogy őrültnek gondold magad

„Oh, ugyan már! Soha nem mondtam ilyet! Csak túlságosan érzékeny vagy. Nem tudom, hogy miért csinálsz akkora ügyet ebből…” – ha ismerősek ezek a...