Előfordult már veled, hogy 100%-os erőbedobással készültél valamire, és valaki csak úgy lesöpörte az asztalról, amibe szíved-lelked beletetted? A negatív megjegyzéseket nehéz kezelni. Amikor egy ránk vonatkozó negatív megjegyzésnek hitelt adunk, a társas identitásunk szerint cselekszünk. Most bizonyára azon tűnődsz, hogy mi is az a társas identitás? A barátaink, a családunk vagy a tanáraink másként határoznak meg minket. Például, ha megkérdezed a barátodat, édesanyádat vagy a tanárodat, hogy hogyan látnak téged, milyen vagy? A válaszaikban biztosan lesznek hasonlóságok és különbözőségek is egyaránt. Ez azért van, mert mindenki másképp lát téged. Amikor elkezdünk hinni valaki más nézőpontjának, amit rólunk kialakít, azt társas identitásnak nevezzük. Bízol valaki más elképzelésében rólad. Gyakran azért hiszünk a negatív megjegyzéseknek, mert hiányzik az önazonosságunk. Úgy érezzük, hogy mások, akár idegenek is, jobban ismernek minket, mint mi magunkat. Jobban hiszünk az ő ítéletükben, mint a sajátunkban.
Az önazonosság megértése: Az „én” olyan egymással összefüggő és egymástól függő részek összessége, mint a tapasztalatok, a neveltetés, a gondolatok, a foglalkozás, a kedvelések-ellenszenvek, a biológia, az érzések stb. Az önmagunkról alkotott őszinte véleményt identitásunkként értelmezhetjük. Ha valaki arra kérne, hogy jellemezd magad, mit mondanál? Azt, amit te gondolsz magadról, vagy azt, amit az emberek gondolnak rólad? Amikor hiszünk az önmagunkról alkotott elképzelésünkben, azt önazonosságnak nevezzük, ilyenkor nem hagyod, hogy bármilyen negatív megjegyzés elbizonytalanítson saját magaddal kapcsolatban.
A túl- és alábecsülés, a pozitív, a negatív, a jó, a rossz mind olyan jellemzők, amelyek az énről szóló narratívánkhoz kapcsolódnak. Az identitásunkhoz való hozzáállásunk építi személyiségünket (egyéniségünket). A helytelen önfelfogás téves identitáshoz vezet, vagyis olyannak gondoljuk magunkat, amik nem vagyunk. Az emberek nagyrésze a társas identitás mentén haladva a társadalmi elvárásoknak megfelelően éli az életét, és nem önazonosan. Ha azonban megérted és megéled az önazonosságodat, azt is érezni fogod, hogy ez milyen előnyökkel jár számodra.
Előnyei: Az önazonosság fontos, mert ha nem ismered magad, akkor nem tudod megválaszolni, azt a kérdést, hogy „Ki vagy te?”. Ha ismered magad, és hiszel az önmagadról alkotott elképzeléseidben, akkor az önbizalmad is növekedni fog. Amikor magabiztosnak érzed magad, érzelmileg kiegyensúlyozottabb leszel, megtanulod az érzelmeidet a helyén kezelni és képes leszel irányítani a viselkedésedet. A cselekedeteid feletti kontroll azt jelenti, hogy te vagy az egyedüli döntéshozó, és senki más nem hozza meg helyetted a döntéseket, vagyis senki más nem rendelkezik az életed felett. Megérted valódi éned jelentőségét, ami egy belső elégedettséggel és szabadsággal párosul.
Hogyan válasszuk az önazonosságot a társas identitás helyett? Nyilván az embereket vagy a véleményüket teljes mértékben nem tudjuk figyelmen kívül hagyni, de a ránk gyakorolt hatásukat mindenképpen mi irányítjuk. Ehhez szükségesek az alábbiak:
- Önazonosság kiépítése, ami egy alapként szolgál, amelyre később a társas identitásodat építed. Az önazonosság a mag, és erre épül a társas identitás.
- A tapasztalatok megértése az önazonosságon keresztül. Mit jelentett számodra az adott tapasztalat és mire tanított meg? Ne egy másik ember határozza meg azt számodra, hogy hogyan érezted magad egy adott helyzetben.
Bízom benne, hogy a cikk egy kicsit közelebb hoz mindenkit az önazonosság témaköréhez. Ezen a ponton pedig lehetőség van arra, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz és dolgozzunk az önazonosságunk megismerésén és kiépítésén.