A pszichológia egy összetett és lenyűgöző terület, és a pszichológiai témájú könyvek olvasása nagyszerű lehetőséget adhat minden ember számára, hogy bővítse tudását, és mélyebben megértse az emberi elme működését és a viselkedés háttérmechanizmusait. Fontos azonban észben tartani, hogy bár sok önsegítő könyv lehet informatív és elgondolkodtató, nem mindegyik alapul tudományos bizonyítékokon.
Segíthetnek tehát ezek a könyvek az embereknek valódi terápia nélkül?
Az önsegítő vagy motivációs könyvek minden bizonnyal értékes információkkal szolgálhatnak és segíthetnek jobban tisztázni a mentális egészség és jólét fogalmait. Mindemellett gyakran könnyű nyelvezetűek (szemben a szakirodalmi szövegekkel), gördülékenyen olvashatók, érdekes példákkal és esetekkel vannak teletűzdelve. Ötleteket adhatnak érzelmeink és gondolataink kezeléséhez, és néhány stratégiát kínálhatnak általános jólétünk javítására. Ha kihívásokkal teli életeseményekkel küzdünk vagy úgy érezzük, hogy nem vagyunk a helyünkön, esetleg, hogy folyton ugyanabba a pocsolyába lépünk, ezek a könyvek hasznos kiindulópontot kínálhatnak. A könyvek azonban csak általános információkat nyújthatnak, nem veszik figyelembe az adott probléma egyedi körülményeit. Elérhetünk egy belátást, egy aha-élményt, ami fantasztikus fordulatot eredményezhet az életünkben, de csak akkor, hogy ezt a hullámot meglovagolva megragadjuk a változás lehetőségét.
Mit is jelent ez?
Ha olyan terhekkel küzdünk, amelyek kihatnak mindennapi életünkre, vitán felül áll, hogy az önsegítő könyvek olvasása, a pszichológiai témájú előadások látogatása, podcast-ok rendszeresen hallgatása önmagában nem lesz elég ahhoz, hogy az életünk bármely részén tartós változást eredményezzen. A változás ugyanis egy folyamat, amit egyetlen aha-élmény beindíthat, de ezt úgy kell elképzelni, mintha csak bekopognánk egy ajtón. Az ajtót tehát már megtaláltuk, készen is állunk arra, hogy bekopogtassunk, annak ellenére, hogy nem tudjuk biztosan, mi vár minket odabent.
Ahhoz azonban, hogy legyen bátorságunk belépni és legyen erőnk jó mélyen szétnézni, érdemes egy szakmai útitársat választanunk, aki fogja a kezünket, ha megtorpannánk vagy megpróbálnánk kihátrálni. A változás ugyanis hosszú, nehéz és fájdalmas. Hiszen ahhoz, hogy mi változtassunk, sokmindennek „kell” változnia a környezetünkben is. Azért „kell”, mert a mi változásunk magával hozza a környezetünk átalakulását is és az igazság az, hogy nem fog mindenki örülni annak, hogy mi más útra léptünk. Tanulságos lavina indul el az életünkben, amiből rengeteget tanulhatunk magunkról és hosszútávon csak a javunkra válhat.
A könyvek, előadások, podcast-ok tehát hasznosak, és a terápia remek kiegészítői lehetnek. Nem azért, mert gyengék vagy buták vagyunk, nincs akaraterőnk és egyedül nem tudjuk megoldani a problémáinkat. Nem. De a romok alól nem tudunk kimászni egyedül. És nem is kell. Egy mentálhigiénés szakember együttműködve velünk, egy ítélkezésmentes, biztonságos zónát biztosít az életünkben, miközben figyelembe veszi az egyéni szükségleteinket, körülményeinket és céljainkat. Útmutatást, támogatást és terápiás lehetőségeket tud nyújtani, amelyek valódi, tartós változásokhoz vezethetnek. De csak akkor, ha valóban, a lelkünk mélyből akarjuk a változást.