A rohanó mindennapok és a végtelennek tűnő teendők listája közepette mindannyian vágyunk arra, hogy hatékonyabbak legyünk és többet tudjunk kihozni az időnkből. Cikkünkben hoztunk öt egyszerű gyakorlatot, amik segíthetnek abban, hogy csökkentsük a túlterhelődés okozta stresszt és mindeközben elégedettebbek és kiegyensúlyozottabbak is lehessünk.
Az, ahogyan az időnket beosztjuk, nagy hatással van mentális jóllétünkre. Valójában az határozza meg az életminőségünket, hogy mire fordítunk időt a mindennapokban, ezt pedig mindannyian tudatos vagy kevésbé tudatos priorizálással határozzuk meg.
Sajnos sok időgazdálkodással és produktivitással kapcsolatos könyv azt erősítheti benned, hogy nem csak 120%-ot, de 140%-ot is képes vagy kipréselni a mindennapjaidból, ha a megfelelő technikákat alkalmazod… Valójában a kulcsszó azonban a priorizálás, mivel ha képes vagy megfelelően átlátni, hogy mikor mi a legfontosabb a teendőlistádon, amire érdemes koncentrálnod, azzal érheted el a legnagyobb elégedettséget.
A következőkben mutatunk néhány olyan gyakorlatot, melyek nem csak produktívabbá, de kiegyensúlyozottabbá is tehetnek, mivel arra irányítják a figyelmed, amivel aktuálisan a legfontosabb foglalkoznod.
- Határozd meg a legfontosabb feladataidat!
Első lépésként írj össze minden olyan feladatot, amivel úgy érzed, foglalkoznod kell. Ezt követően csoportosítsd őket a következő szempontok szerint:
- Mennyire sürgős az adott feladat?
- Mennyire illeszkedik a feladat a céljaidhoz, az értékrendedhez? (Például, ha fontos számodra, hogy elindíts egy saját vállalkozást a következő egy évben, akkor az azzal kapcsolatos feladatokat, teendőket érdemes előre sorolnod.)
- Mekkora hatása lesz a feladatnak, ha elvégzed? (Miért fontos valójában, mit nyersz vele, ha megcsinálod, mi lesz a következmény?)
Ha ezeket a szempontokat végig gondoltad, akkor érdemes azokat a feladatokat kiemelned, amelyek sürgősek, fontosak és nagy hatásuk van. Használd ezt a rendszerezést első lépésként és ezt követően haladj tovább a következő tippek közül azokkal, amelyek szimpatikusak!
- A 3-3-3 módszer
Oliver Burkeman brit újságíró alkotta meg a 3-3-3 módszert, melyről Az élet rövid című könyvében ír részletesen. A gyakorlat lényege, hogy úgy oszd be egy napod, hogy válaszd ki a legfontosabb feladatod és ezzel tölts maximum 3 órát aznap (természetesen a feladat nagyságától függően előfordulhat, hogy 3 óra kevés, így a következő napokban is kell még vele foglalkoznod, de az is lehet, hogy túl sok, ilyenkor a 3 órás keretbe több feladatot is betehetsz).
Ezenkívül válassz ki 3 rövidebb és sürgős feladatot, amiket viszonylag gyorsan el lehet végezni és az időnyomás miatt fontos is mihamarabb eltávolítani őket az elvégzendő feladatok köréből.
Végül, válassz 3 olyan tevékenységet, amik azért fontosak, hogy karban tudd tartani az életed (pl. ilyen lehet a sport, a mentális egészséged érdekében tett erőfeszítések, a házimunka, a személyes programjaid megszervezése stb.).
Ez a módszer azért is hatékony, mert kezelhető mennyiségű tennivalóval dolgozik és rákényszerít már a napod elején, a tervezéskor arra, hogy priorizálj. Mindemellett ennek a rendszernek az alkalmazása nagyobb eséllyel okoz sikerélményt is, mivel ha betartod a szabályait, akkor azt veheted észre, hogy reálisak a célkitűzéseid és el tudod végezni a kitűzött feladatokat, így megakadályozza a túltervezést.
Extra tipp: Az élet persze a legtöbbször alakítja az elképzeléseinket és az a ritkább, szerencsésebb eset, amikor azokkal a feladatokkal tudunk egy nap során foglalkozni, amiket elterveztünk. Ha ez nem lehetséges, priorizálj újra, de törekedj arra, hogy a 3-3-3 rendszert ne bontsd meg, azaz ne duzzaszd fel a tennivalóid listáját.
- A 10 perces szabály
A 10 perces szabály egy kognitív viselkedésterápiás technika, amely során azt kell kitűznöd célként, hogy csupán 10 percig csinálod azt, amit eddig halogattál. Ha 10 perc után abba akarod hagyni a feladatot, megteheted. A legtöbb ember azonban úgy találja, hogy 10 perc után a feladat kevésbé tűnik nyomasztónak, és könnyű folytatni, amíg el nem készül. Tehát 10 perc erőfeszítés sokszor segít átlendülni az ellenálláson. Mi azt gondoljuk, érdemes kipróbálni!
- Az időd helyett az energiád menedzselésére fordítsd a figyelmed!
Gyakran elkövetjük azt a hibát, hogy csak úgy nekiesünk a feladatainknak és nem gondoljuk át, hogyan könnyíthetnénk meg a saját életünket azzal, hogy átgondoljuk, mikor vagyunk a leghatékonyabbak. Ha reggeli (pacsirta) típus vagy, akkor érdemes a legfontosabb feladataidat akkorra időzíteni és nem elhasználni ezt az értékes energiamennyiséget kisebb, kevesebb koncentrációt igénylő feladatokra. Ha pedig inkább délután vagy aktívabb és produktívabb, akkor a délelőttöt érdemes kihasználni a kevesebb elmélyülést igénylő feladatokra.
- Pihenj, mert enélkül nem leszel produktív!
Bizony, nem attól leszel a hatékonyság hőse, ha szünet és pihenő nélkül pörgeted egyik feladatot a másik után. A pihenés esszenciális része a fenntartható hatékonyságnak és a kiégés megelőzésében is fontos szerepet játszik. Így, amikor megtervezed a napod, a szüneteket is építsd be, lehet ez egyfajta jutalmazó rendszer is. Például, engem személy szerint motivál, ha egy nagyobb feladat elvégzése után olvashatok 10-15 percet vagy készíthetek egy kávét, amit megihatok egy csendes pihenő kíséretében.
Ne feledd: az határozza meg az életminőséged, ahogy az idődet eltöltöd, és fontos tudatosítani, hogy van a kezedben kontroll, hogy ezt okosan tedd meg, és úgy, hogy a pörgés közben a mentális egészségedre is vigyázni tudj.
Novák Dóra
Felhasznált forrás:
Oliver Burkeman: Az élet rövid