5 gyakorlatias tipp, mellyel nem csak hatékonyabb, de kiegyensúlyozottabb is lehetsz

A rohanó mindennapok és a végtelennek tűnő teendők listája közepette mindannyian vágyunk arra, hogy hatékonyabbak legyünk és többet tudjunk kihozni az időnkből. Cikkünkben hoztunk öt egyszerű gyakorlatot, amik segíthetnek abban, hogy csökkentsük a túlterhelődés okozta stresszt és mindeközben elégedettebbek és kiegyensúlyozottabbak is lehessünk.

 

Az, ahogyan az időnket beosztjuk, nagy hatással van mentális jóllétünkre. Valójában az határozza meg az életminőségünket, hogy mire fordítunk időt a mindennapokban, ezt pedig mindannyian tudatos vagy kevésbé tudatos priorizálással határozzuk meg.

 

Sajnos sok időgazdálkodással és produktivitással kapcsolatos könyv azt erősítheti benned, hogy nem csak 120%-ot, de 140%-ot is képes vagy kipréselni a mindennapjaidból, ha a megfelelő technikákat alkalmazod… Valójában a kulcsszó azonban a priorizálás, mivel ha képes vagy megfelelően átlátni, hogy mikor mi a legfontosabb a teendőlistádon, amire érdemes koncentrálnod, azzal érheted el a legnagyobb elégedettséget.

 

A következőkben mutatunk néhány olyan gyakorlatot, melyek nem csak produktívabbá, de kiegyensúlyozottabbá is tehetnek, mivel arra irányítják a figyelmed, amivel aktuálisan a legfontosabb foglalkoznod.

 

  1. Határozd meg a legfontosabb feladataidat!

Első lépésként írj össze minden olyan feladatot, amivel úgy érzed, foglalkoznod kell. Ezt követően csoportosítsd őket a következő szempontok szerint:

  • Mennyire sürgős az adott feladat?
  • Mennyire illeszkedik a feladat a céljaidhoz, az értékrendedhez? (Például, ha fontos számodra, hogy elindíts egy saját vállalkozást a következő egy évben, akkor az azzal kapcsolatos feladatokat, teendőket érdemes előre sorolnod.)
  • Mekkora hatása lesz a feladatnak, ha elvégzed? (Miért fontos valójában, mit nyersz vele, ha megcsinálod, mi lesz a következmény?)

 

Ha ezeket a szempontokat végig gondoltad, akkor érdemes azokat a feladatokat kiemelned, amelyek sürgősek, fontosak és nagy hatásuk van. Használd ezt a rendszerezést első lépésként és ezt követően haladj tovább a következő tippek közül azokkal, amelyek szimpatikusak!

 

  1. A 3-3-3 módszer

Oliver Burkeman brit újságíró alkotta meg a 3-3-3 módszert, melyről Az élet rövid című könyvében ír részletesen. A gyakorlat lényege, hogy úgy oszd be egy napod, hogy válaszd ki a legfontosabb feladatod és ezzel tölts maximum 3 órát aznap (természetesen a feladat nagyságától függően előfordulhat, hogy 3 óra kevés, így a következő napokban is kell még vele foglalkoznod, de az is lehet, hogy túl sok, ilyenkor a 3 órás keretbe több feladatot is betehetsz).

Ezenkívül válassz ki 3 rövidebb és sürgős feladatot, amiket viszonylag gyorsan el lehet végezni és az időnyomás miatt fontos is mihamarabb eltávolítani őket az elvégzendő feladatok köréből.

Végül, válassz 3 olyan tevékenységet, amik azért fontosak, hogy karban tudd tartani az életed (pl. ilyen lehet a sport, a mentális egészséged érdekében tett erőfeszítések, a házimunka, a személyes programjaid megszervezése stb.).

 

Ez a módszer azért is hatékony, mert kezelhető mennyiségű tennivalóval dolgozik és rákényszerít már a napod elején, a tervezéskor arra, hogy priorizálj. Mindemellett ennek a rendszernek az alkalmazása nagyobb eséllyel okoz sikerélményt is, mivel ha betartod a szabályait, akkor azt veheted észre, hogy reálisak a célkitűzéseid és el tudod végezni a kitűzött feladatokat, így megakadályozza a túltervezést.

 

Extra tipp: Az élet persze a legtöbbször alakítja az elképzeléseinket és az a ritkább, szerencsésebb eset, amikor azokkal a feladatokkal tudunk egy nap során foglalkozni, amiket elterveztünk. Ha ez nem lehetséges, priorizálj újra, de törekedj arra, hogy a 3-3-3 rendszert ne bontsd meg, azaz ne duzzaszd fel a tennivalóid listáját.

 

  1. A 10 perces szabály

A 10 perces szabály egy kognitív viselkedésterápiás technika, amely során azt kell kitűznöd célként, hogy csupán 10 percig csinálod azt, amit eddig halogattál. Ha 10 perc után abba akarod hagyni a feladatot, megteheted. A legtöbb ember azonban úgy találja, hogy 10 perc után a feladat kevésbé tűnik nyomasztónak, és könnyű folytatni, amíg el nem készül. Tehát 10 perc erőfeszítés sokszor segít átlendülni az ellenálláson. Mi azt gondoljuk, érdemes kipróbálni!

 

  1. Az időd helyett az energiád menedzselésére fordítsd a figyelmed!

Gyakran elkövetjük azt a hibát, hogy csak úgy nekiesünk a feladatainknak és nem gondoljuk át, hogyan könnyíthetnénk meg a saját életünket azzal, hogy átgondoljuk, mikor vagyunk a leghatékonyabbak. Ha reggeli (pacsirta) típus vagy, akkor érdemes a legfontosabb feladataidat akkorra időzíteni és nem elhasználni ezt az értékes energiamennyiséget kisebb, kevesebb koncentrációt igénylő feladatokra. Ha pedig inkább délután vagy aktívabb és produktívabb, akkor a délelőttöt érdemes kihasználni a kevesebb elmélyülést igénylő feladatokra.

 

  1. Pihenj, mert enélkül nem leszel produktív!

Bizony, nem attól leszel a hatékonyság hőse, ha szünet és pihenő nélkül pörgeted egyik feladatot a másik után. A pihenés esszenciális része a fenntartható hatékonyságnak és a kiégés megelőzésében is fontos szerepet játszik. Így, amikor megtervezed a napod, a szüneteket is építsd be, lehet ez egyfajta jutalmazó rendszer is. Például, engem személy szerint motivál, ha egy nagyobb feladat elvégzése után olvashatok 10-15 percet vagy készíthetek egy kávét, amit megihatok egy csendes pihenő kíséretében.

 

Ne feledd: az határozza meg az életminőséged, ahogy az idődet eltöltöd, és fontos tudatosítani, hogy van a kezedben kontroll, hogy ezt okosan tedd meg, és úgy, hogy a pörgés közben a mentális egészségedre is vigyázni tudj.

 

Novák Dóra

 

Felhasznált forrás:

Oliver Burkeman: Az élet rövid

Novák Dóra
Novák Dóra
A nevem Novák Dóra, pszichológus és kognitív viselkedésterápiás (CBT) konzultáns- jelölt vagyok. Szenvedélyem az emberekkel való foglalkozás, mások erősségeinek felszínre hozása és az általam megszerzett pszichológiai tudás átadása, hogy ezáltal kiegyensúlyozottabb életvitelt és minőségibb kapcsolatokat tudjunk létrehozni és fenntartani. Az egyéni pszichológiai konzultációk mellett egy tréning-tanácsadó cégnél dolgozom, ahol több különböző nagyvállalatnak tartok vezetőfejlesztési – és mentális jóllét képzéseket. Legfőbb érdeklődési területem és szívügyem a mentális jóllét fejlesztés (stresszkezelés, munka-magánélet egyensúly, kiégés megelőzése, az önmagunkkal való kapcsolat erősítése, hatékony szokások kialakítása stb.), így a PszichoLive oldalán is számos írást olvashattok tőlem ezekben a témákban.

Népszerűek

Az öt legfontosabb dolog, amit Dr. Vekerdy Tamás tanított nekünk

1. Nem az teljesít majd igazán jól a "kemény, versengő, taposó" felnőttéletben, akit már gyerekkorában is "kemény, versengő, taposó" körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg....

A mérgező emberek 5 leggyakoribb működése

Mindannyian ismerünk közelebbről vagy távolabbról olyan embert, aki rendre furcsa, nyomasztó érzést kelt bennünk, ráadásul erre sokszor csak akkor ébredünk rá, amikor már az...

Elszürkülni a másik mellett – Így marcangol szét lassan az érzelmi bántalmazás

A bántalmazás nem feltétlenül bántalmazásnak indul – intő jeleit egy kapcsolat elején olykor nehéznek tűnhet kiszűrni, és sokszor mire felszínre jön a másik „valódi...

A nárcisztikus szülő gyermeke örökké a „nem elég jóság” árnyékában élhet – 5 jel, hogy felismerd

„Ha egy mondatban kellene jellemeznem, milyen érzés egy ilyen örömgyilkos édesanyával élni egy életet, akkor annyit mondanék, hogy olyan, mintha rátett volna a hátadra...

Gázlángozás – A manipulációs stratégia, mely eléri, hogy őrültnek gondold magad

„Oh, ugyan már! Soha nem mondtam ilyet! Csak túlságosan érzékeny vagy. Nem tudom, hogy miért csinálsz akkora ügyet ebből…” – ha ismerősek ezek a...