„A Flow a tökéletes élmény pszichológiájának eredeti, legátfogóbb kifejtése, amit Csíkszentmihályi Mihály, a pozitív pszichológia vezető gondolkodója fogalmazott meg és ezzel milliók életére volt hatással.” (Csíkszentmihályi Mihály: Flow – Az áramlat – A tökéletes élmény pszichológiája c. könyv). A flow (vagy áramlás) állapotnak az elérése segíthet az embereknek nagyobb élvezetet, energiát és elkötelezettséget érezni. A flow egy olyan lelkiállapot, amelyben az ember teljesen elmerül egy tevékenységben, így nagymértékben csak arra összpontosít, amit csinál. „Az ego elmarad. Az idő repül. Minden cselekvés, mozdulat és gondolat elkerülhetetlenül következik az előzőből, mint a jazzjáték. Az egész lényed benne van, és a képességeidet a lehető legjobban használod.” – fogalmazta meg Csíkszentmihályi Mihály. A flow élmény különböző módon jelentkezhet, gyakran akkor következik be, amikor olyasmit csinálunk, amit élvezünk, és amiben eléggé képzettek vagyunk. Ezt az állapotot gyakran a kreatív művészetekhez, például a festéshez, rajzoláshoz vagy az íráshoz kötik, de előfordulhat sportolás, például síelés, tenisz, foci, tánc vagy futás közben is.
Amellett, hogy a tevékenységek élvezetesebbé válnak, a flow-nak számos más előnye is van.
Érzelmi szabályozás: A megnövekedett flow állapot segíthet az embereknek olyan készségek kifejlesztésében, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy hatékonyabban szabályozzák érzelmeiket.
Kiteljesedés és boldogság: A flow állapotban lévő emberek jobban élvezik, amit csinálnak. Mivel a feladat élvezetesebbé válik, nagyobb valószínűséggel találják azt jutalmazónak és kielégítőnek is. Továbbá kutatások is bizonyítják, hogy a flow állapot a boldogság, az elégedettség és az önmegvalósítás megnövekedett szintjéhez is kapcsolódik.
Belső motiváció: Mivel a flow egy pozitív mentális állapot, így segíthet a motiváció növelésében is. Az intrinzik (belső) motiváció magában foglalja, hogy a dolgokat belső jutalmakért (ahogyan érezzük magunkat) tesszük, szemben a külső (extrinzik) jutalmakkal (például díjak vagy fizetés).
Elkötelezettség és teljesítmény: A flow-állapotban lévő emberek úgy érzik, hogy teljes mértékben részt vesznek az adott feladatban. Kutatások megállapították, hogy a flow állapot számos területen fokozhatja a teljesítményt, többek között a tanítás, a tanulás, az atlétika és a művészi kreativitás területén.
Tanulás, készségfejlesztés és kreativitás: Mivel a flow elérése egy bizonyos készség jelentős elsajátítását jelzi, az embereknek folyamatosan új kihívásokat és információkat kell keresniük ahhoz, hogy ezt az állapotot fenntartsák. A flow állapot gyakran kreatív feladatok során jön létre, ami segíthet inspirálni egy-egy nagyobb kreatív és művészi törekvést.
Hogyan érhetjük el?
Ahhoz, hogy elérjük a flow állapotot kb. 10-15 perc koncentrált figyelem szükséges, majd ez az állapot 30 perctől akár néhány óráig is eltarthat. Megfelelő körülmények között azonban naponta többször is elérhetjük. Íme, néhány támpont, ami segíthet megteremteni a flow élményt az életünkben:
Világos célok: Csíkszentmihályi Mihály könyvében kifejti, hogy a flow akkor tud kialakulni, ha az egyén olyan feladattal szembesül, amelynek világos céljai vannak, és amelyek konkrét válaszokat igényelnek. Egy sakkjátszma jó példa arra, amikor flow állapot léphet fel. A verseny időtartamára a játékosnak nagyon konkrét céljai és válaszai vannak, ami lehetővé teszi, hogy a figyelem a játék időtartama alatt teljes mértékben a játékra összpontosuljon.
Zavaró tényezők kizárása: Nehezebb megtapasztalni a flow-t, ha a környezetünkben sok olyan külső tényező van, ami elvonja a figyelmünket. Próbáljuk meg csökkenteni a zavaró tényezőket, hogy teljes mértékben az adott feladatra tudjunk koncentrálni. Érdemes ilyenkor kikapcsolni vagy eltenni a telefonokat, okos eszközöket.
Kihívás: „A flow akkor is bekövetkezik, amikor az ember képességei teljes mértékben részt vesznek egy éppen csak kezelhető kihívás leküzdésében, így mágnesként hat az új képességek elsajátítására és a kihívások növelésére.” – fogalmazta meg Csíkszentmihályi Mihály. „Ha a kihívások túl alacsonyak, az ember úgy jut vissza az áramlásba, hogy növeli őket. Ha a kihívások túl nagyok, az ember új készségek elsajátításával térhet vissza a flow állapotba”.
Meditáció és tudatosság: A meditáció és a mindfulness segíthet könnyebben flow állapotba kerülni. A mindfulness azt jelenti, hogy jobban ráhangolódunk a jelen pillanatra. Egy tanulmány szerint a mindfulness rendszeres gyakorlása segítette a sportolókat abban, hogy flow állapotot éljenek át edzések/versenyek alatt, és javította a teljesítményüket is.
Összefoglalva tehát, ha van egy konkrét célunk, ha olyan feladatot választunk, amely mérsékelt kihívást jelent, ha egy élvezetes projektet folytatunk, és ha minimalizáljuk a környezetünkben lévő zavaró tényezőket, mindez lehetőséget nyújt arra, hogy jobban elérjük a flow állapotot.
Felhasznált irodalmak, ajánlott könyvek és tartalmak a témában:
- Csíkszentmihályi Mihály: Flow – Az áramlat – A tökéletes élmény pszichológiája
- Damon Zahariades: A flow megtalálásának művészete
- TED Talk: Mihaly Csikszentmihalyi: Flow, the secret to happiness. https://www.youtube.com/watch?v=I_u-Eh3h7Mo
- Bonaiuto M, Mao Y, Roberts S, et al. Optimal experience and personal growth: Flow and the consolidation of place identity. Front Psychol. 2016; 7:1654. doi:10.3389/fpsyg.2016.01654
- Koehn S, Morris T. The relationship between performance and flow state in tennis competition. J Sports Med Phys Fitness. 2012; 52(4):437-47.
Šimleša M, Guegan J, Blanchard E, Tarpin-Bernard F, Buisine S. The flow engine framework: A cognitive model of optimal human experience. Eur J Psychol. 2018; 14(1):232-253. doi:10.5964/ejop.v14i1.1370