Bizonyára mindannyian tapasztaltuk már, hogy vannak olyan élethelyzetek, amikor nehéz lehet az érzelmi megnyílás, pedig az érzéseink őszinte megosztása jótékony hatással van nemcsak a kapcsolatainkra, de a jóllétünkre is egyaránt. Talán nem nehéz elképzelni, amikor a barátod, a partnered vagy a terapeutád szemébe belenézve találkozol a kérdő tekintetükkel, tudva, hogy lehetőséged lenne megosztani velük az érzéseidet vagy gondolataidat, de a szavak mintha megakadnának a torkodon. Ilyenkor úgy érzed, hogy a szíved hevesen ver, próbálod kitalálni, hogy mit mondj, miközben egy részed szeretne megnyílni, de egy másik részed nem biztos benne, hogy ez jó ötlet. Talán még abban sem vagy biztos, hogy mit érzel. Előfordult már, hogy egy fontos beszélgetésből kilépve azon kaptad magad, hogy nem mondtad el, mit érzel, vagy azt kívántad, bárcsak elengedted volna magad és megosztottad volna az érzéseidet a másikkal? Miért érzed úgy, hogy vissza kell fognod magad? Sok minden megnehezítheti az érzelmi megnyílást, íme néhány a teljesség igénye nélkül:
Nehéz témák: Amikor egy történet, amit meg akarsz osztani valakivel, nagy érzelmeket vált ki belőled, gyakori lehet, hogy ilyenkor inkább visszafogod magad. Ebben az esetben úgy érezheted, hogy az élmény túl fájdalmas vagy traumatikus ahhoz, hogy beszélj róla, de akár azt is érezheted, hogy nem akarod a másik embert ezekkel a nagy érzelmekkel terhelni, vagy csak túl soknak érzed, így ennek következtében úgy döntesz, hogy nem osztod meg az érzéseidet és a történetedet a másik emberrel. Ráadásul maga a trauma megtapasztalása is megnehezítheti az érzéseid megnevezését, leírását és megosztását másokkal.
Kötődési problémák: A trauma és a kötődési problémák gyakran összekapcsolódnak, hiszen egy traumatikus esemény megtapasztalása megnehezítheti a biztonságos kötődés kialakítását másokkal. A biztonságos kötődés hiánya gyakran kevesebb bizalmat jelent más emberek iránt, és különösen megnehezítheti az érzelmi megnyílást. Emellett a bizonytalan kötődés miatt egyesek vonakodnak megosztani érzéseiket, mert félnek az elutasítástól. Erről részletesen az alábbi cikkemben írtam: https://pszicholive.hu/igy-befolyasolja-a-parkapcsolatod-korabbi-traumad/
Társadalmi normák: Ha a legtöbb ember a környezetedben a „minden rendben van” látszatát kelti, a nyers, valódi vagy kellemetlen gondolatok és érzések megosztása sokkal nehezebbé válhat. Ilyen helyzetben úgy érezheted, hogy nem elfogadott, vagy biztonságos számodra az érzelmi megnyílás. Sok esetben bizonyos traumákról könnyebb lehet beszélni, ha azokat társadalmilag elfogadhatónak tekintik az emberek. Ha nehezen nyílsz meg érzelmileg, akkor érdemes átgondolnod, hogy milyen társadalmi normák okozhatnak benned blokkokat, amik megnehezítik az érzelmeid megosztását.
Személyiség: Valószínűleg te is ismersz olyan embert a környezetedben, aki szinte bárkivel képes beszélgetni, akivel csak találkozik. A szociális emberek sokkal könnyebben tudnak megnyílni, ha az érzéseikről van szó, mert természetüknél fogva is sokkal jobban érzik magukat olyan helyzetekben, amelyek a személyes információk megosztására fókuszálnak. Az, hogy mennyire vagyunk szociálisak, az a személyiségünkhöz kötődik, hiszen számos kutatás szól arról, hogy az extrovertáltak általában szociálisabbak, mint az introvertált emberek. Ha te alapjában véve természetednél fogva zárkózottabb (azaz introvertált) személyiség vagy, akkor nehezebben tudod kifejezni az érzelmeidet – még olyasvalakinek is, akihez közel állsz.
Összefoglalva tehát az érzelmi megnyílás mindannyiunk számára kihívást jelenthet. Ennek oka lehet múltbeli trauma, kötődési probléma, társadalmi normák, személyiségünk, és az, hogy mennyire tudjuk felismerni és megélni ezek mentén az érzéseinket. Természetes, hogy vágyunk arra, hogy meghallgassanak és meg is lássanak minket. Az érzelmek megosztása azonban nehéz lehet – lehet, hogy szeretnél megnyílni, de úgy érzed, valami visszatart. A megnyíláshoz szükséges a traumák gyógyítása, a belső biztonság megteremtése és a készségek fejlesztése/gyakorlása (hogy te is jól tudj figyelni másokra). Ezek mind segíthetik előmozdítani az empátiát, az együttérzést és a közelség érzését a kapcsolataidban, amely végső soron nagy segítség lehet számodra is az érzelmi megnyílásban.
A téma kapcsán szeretettel ajánlom Kavagucsi Tosikadzu könyvsorozatát, amely léleknyitogató kis történeteivel segít közelebb kerülni a saját érzéseinkhez.
- Kavagucsi Tosikadzu: Mielőtt a kávé kihűl
- Kavagucsi Tosikadzu: Történetek a kávézóból
- Kavagucsi Tosikadzu: Mielőtt az emlékeid elhalványulnak
- Kavagucsi Tosikadzu: Mielőtt elbúcsúzunk