Sokakat foglalkoztató kérdés, hogy vajon fenn tudjuk-e tartani a tüzet egy hosszútávú kapcsolatban? Míg a párkapcsolat első fázisában szinte automatikusan jelen van a szenvedély, addig például amikor már a másikkal együtt élünk, az addig izgalmas, újszerű, titokzatossággal fűszerezett pillanatokat elkezdik átszínezni a szürke hétköznapok. Mit tehetünk, ha ezt tapasztaljuk? El kellene fogadnunk, hogy a szenvedély egy múló állapot vagy valamiképp táplálható, fenntartható ez az érzés?
A párkapcsolat első időszakában, amikor még csak éppen ismerkedünk a másikkal, a szenvedélyt rendszeresen táplálja az izgalom, az újdonságok, és egyben a titokzatosság is, hogy még nem tudjuk pontosan, ki is a másik. Napról-napra, hétről-hétre egy új arcát ismerjük meg a párunknak és ez valóban egy különleges időszak, hiszen ez a fajta intenzitása az izgalmaknak és újdonságoknak ilyen formában a kapcsolat elején élhető meg. A kiszámíthatatlanság és az izgalom táplálják a szexuális vágyat és egyben igen erős érzelmek jelennek meg a rózsaszín ködnek is nevezett időszakban.
Ahogy azonban telik az idő, a másikat egyre jobban megismerjük, így a bizonytalanságot és a kiszámíthatatlanságot a biztonság érzése váltja fel (jó esetben), a kötődés pedig erősödik a másik iránt. Mivel a szenvedély leginkább az ismeretlennel, a titokzatossággal van szoros kapcsolatban, amikor megjelenik a biztonság, akkor csökkenhet a kapcsolat szenvedélyessége.
Azonban ideális esetben szeretnénk mindkét érzést megtapasztalni: erősen kötődni egy biztonságot adó kapcsolatban és közben szenvedélyes, heves érzelmeket is átélni. A jó hír, hogy mindez nem lehetetlen, de mindenképpen szükséges energiát fektetni a kapcsolatunkba.
Tippek a szenvedély fenntartására
A titkos receptet természetesen minden párnak személyre szabottan kell összeraknia, ám van néhány alapelv, melyek kezdőlöketként és iránymutatásként szolgálhatnak.
Beszéljetek az igényeitekről! A kommunikáció természetesen a szenvedély fenntartásában is kulcsfontosságú. Minél hatékonyabban kommunikál egy pár, annál nagyobb eséllyel élnek meg kapcsolati elégedettséget mindenféle téren. Fontos tudni, hogy ki mikor tapasztalja meg a szenvedélyt a kapcsolatban, milyen helyzetekben tud ez megjelenni, hiszen így könnyebb konkretizálni, hogy mire érdemes jobban odafigyelni. Emellett az igényekről való beszélgetés sokszor már önmagában is növeli a szenvedély érzését a kapcsolatban.
Teremtsetek egy szelet minőségi időt! A szenvedély legnagyobb ellensége a monoton, szürke mindennapok, a megszokottság, illetve a meglepetések és az új ingerek hiánya. Ezeket kisebb energiabefektetéssel és tudatossággal azonban viszonylag könnyen lehet ellensúlyozni. Megbeszélhettek egy konkrét napot minden héten/hónapban, amikor kimozdultok és meglepitek egymást valamivel vagy kipróbáltok együtt valami újat. Felváltva szervezni egy randiestet izgalmas folyamat annak is, aki kitalálja és annak is, akit meglepnek vele. Ugyanígy a mindennapi meglepetések, apró gesztusok vagy egy unalmasnak tűnő hétköznapon valami nem megszokott beiktatása (közös főzés, társasozás, kimozdulás stb.) is jó ellenszere a befásulásnak.
Az egymásra való odafigyelés mindig legyen prioritás! A párkapcsolati problémák leggyakoribb melegágya, ha a mindennapos pörgésben, rohanásban egyszerűen elfelejtünk a másikra figyelni. Fáradtak vagyunk, el vagyunk foglalva a munkával, a családdal, a saját nehézségeinkkel… Azonban a kapcsolódás hiánya az, ami borítékolhatóan távolít és ez előbb-utóbb a szexuális életben és a szenvedély szintjében is otthagyja a lenyomatát. Gondoljunk arra, hogy soha ne felejtsünk el a másik felé fordulni és erősíteni a kötelékünket, hiszen ez fog minden más nehézségen is átlendíteni minket.
Újra és újra erősítsétek meg, mit szerettek egymásban! Idővel megszokottá válhat a másik jelenléte, így néhány külön töltött nap olykor segíthet rádöbbenni, mit is jelent számunkra a párunk. Ezzel is meg tudjuk törni kissé a megszokottságot. Emellett a mindennapokba beiktatott hálagyakorlatok, a másiknak való köszönetmondás, annak a kifejezése, hogy mit ad nekünk és miért is szeretjük, folyamatosan erősíti a kapcsolatot. A kimondott (vagy esetlegesen) leírt szavaknak nagy hatása van, ráadásul érzelmeinket is erősíti. A rendszeres pozitív megerősítések és visszajelzések nagyban hozzájárulnak az érzelmi közelség megéléséhez.
Gyűjtsetek új élményeket! Ahogy már említettük, az újdonságérzet segíthet a szenvedély fenntartásában vagy felélesztésében, és erre az egyik legjobb módszer, ha igyekeztek időről-időre közösen új élményeket szerezni, felfedezni új ízeket, helyeket, s megismerni egymást új szituációkban.
Ahogy látható, a szikra fenntartása egy kapcsolatban energiabefektetést és tudatosságot igényel mindkét fél részéről, ám érdemes így tenni, hiszen felbecsülhetetlen érzés egy biztonságot adó, ám egyben érzelmes, szenvedélyes kapcsolati élményt megtapasztalni.