Az újév sokak számára klasszikusan az újévi fogadalmak időszaka is egyben. Az évzárás egy új kezdet lehetőségét, valaminek a lezárását hozza, ezt pedig sokan állítják metaforába saját életükkel. Ilyenkor nagy terveket szövünk arra, hogyan fogjuk addigi, régóta ismételt szokásainkat megváltoztatni, esetleg kiiktatni az életünkből, vagy hogyan vezetünk be új, vágyott működésmódokat a mindennapjainkba. A lelkesedés és a motiváció azonban sokszor már az első negyedévben alábbhagy, végül eltűnik, helyét pedig a kiábrándultság, a saját magunkban való csalódottság, a „nekem még ez se megy”-érzés veszi át. Mit tehetünk annak érdekében, hogy növeljük az esélyt arra, hogy valóban elérjük, amit kitűztünk? Íme, néhány tipp!
- Legyen konkrétan megfogalmazott a cél!
Ha azt mondod magadnak, idén bizony lefogysz, az jól hangzik, de honnan fogod tudni, ha elérted ezt a célt? Érdemes inkább minél konkrétabban megfogalmazni, mit is szeretnél. Például, tűzd ki azt, hogy leadsz 5 kg-ot, vagy, hogy megpróbálsz eggyel kisebb ruhaméretre váltani. Ezzel nemcsak az válik mérhetővé, hogy elérted-e, de a kisebb haladások is értékelhetőek. Ha 3 kg-ot adtál le, tudsz úgy viszonyulni hozzá, hogy MÁR leadtam 3 kg-ot EDDIG, és még folytathatom tovább is. Ellenben, ha a cél, lefogyni, és nem érzed úgy, hogy ez megtörtént, csak az marad, hogy bizony, nem értem el a célom. Ez a fajta szemléletmódbeli különbség pedig a hozzáállásodat, a motivációdat is befolyásolni fogja! Fontos az is, hogy a célod reális legyen, még akkor is, ha nem az a legvégső célod. Bontsd azt kisebb egységekre, és tűzd ki magad elé mindig csak a következő lépést. Ez segít fenntartani a folyamatos elköteleződésed, ráadásul, ha nem irreálisan magas az elvárásod saját magaddal szemben, akkor könnyebben elkerülöd a halogatást is.
- Adj magadnak időt!
Gondolj bele, a szokás, amit szeretnél megváltoztatni, mennyi idő alatt alakult ki és állandósult az életedben! Ennek fényében mennyire tűnik reálisnak, hogy akár pár hét vagy hónap alatt megváltoztasd? Légy elnéző magaddal és add meg a szükséges időt a változáshoz! A fejlődés útja sosem linerális, valószínű, hogy tapasztalni fogsz visszaesést, amikor a korábbi mintát ismétled, de ne hagyd, hogy ez kedvedet szegje. Ha elhatároztad, hogy leszoksz a dohányzásról, de egy nehezebb napodon mégis elszívsz egy szálat, az nem a világ vége! Attól, hogy egyszer nem úgy sikerül, ahogy szeretnéd, még nem kell lemondanod a teljes útról! Fontos, hogy ezt tényleg tudatosítsd is magadban, hogy az első kudarc után ne mondd azt feltett kezzel „nekem ez nem megy” és hagyj fel teljesen a próbálkozással. Az idő és a tudatosan befektetett munka-energia előbb-utóbb meg fogja hozni a gyümölcsét!
- Folyamatosan monitorozd saját magad!
Ha idén tettél először újévi fogadalmat, érdemes górcső alá venni azt a tulajdonságot, vagy viselkedést, amitől megszabadulnál, vagy amit szeretnél magadévá tenni. Mit adott hozzád, hogy eddig veled volt? Mit vett el tőled? Amit eddig adott, hogyan fogod ezután megkapni, mivel fogod helyettesíteni? Ha kialakul az új, elvárt viselkedés, mit fogsz abból kapni? Mi lesz a hátránya? Ha nem ez az első próbálkozásod, hogy az új évvel együtt új én-t is kifejlessz, akkor vizsgáld meg a korábbi próbálkozásaidat. Mi működött akkor? Konkrétan volt-e valamilyen stratégiád, amit követtél? Volt-e annak olyan eleme, ami segített? Mi volt, ami miatt nem tartottál ki a fogadalmad mellett? Mi történt, amikor elhatároztad, nem próbálkozol tovább? Ha megvannak a válaszaid ezekre a kérdésekre, elkezdhetsz új terveket szőni, amibe beleépítheted mindezt a tudást. Ne feledd, ez kísérletezés. Nincs egy olyan módszer, amelyet, ha követsz, biztosan oda jutsz, ahova szeretnél és akkor, amikor szeretnél. Neked kell megismerni saját magad, és folyamatosan monitorozva megtalálni azt a módot, ami számodra a leghatékonyabb.
Az élet minden területén eszközölt változásban fontos a rugalmasság is. Bekövetkezhetnek olyan életesemények, amelyek akadályoztatnak a céljaid elérésében, de fontos, hogy ezeket tudd a helyükön kezelni. Hogy lásd, a körülmények figyelembevételével mennyi felelősséged van abban, ahogy az adott cél elérése alakul. A jó hír, hogy egyes kutatások szerint az újévkor fogadalmat tevők tízszer nagyobb eséllyel visznek véghez valóban viselkedésváltozást, mint azok, akik nem tesznek fogadalmat. Ha tehát nem is pont úgy, és oda érsz, ahova szerettél volna, az elszántságért és kitartásért, a befektetett energiáért és motivációért mindenképpen hálás lehetsz magadnak!