Párokkal és családokkal dolgozva sokszor jelenik meg az ülések témájaként az a korkülönbség, ami a pár tagjai között fennáll. Vannak, akik erőforrásként, és vannak, akik inkább nehézségként élik meg. Általánosságban véve elmondható, hogy nagyjából olyan 7-12 év az, amit jelentősnek tekintenek, valami olyannak, ami önmagában befolyással bír a
kapcsolatra.
Előfordul, hogy azt mondják, konfliktusaik, veszekedéseik háttérben egyértelműen ez a különbség áll, ugyanakkor a legkisebb arányban látunk olyat, hogy azok egyetlen tényezőre vezethetők vissza. Ráadásul – ahogy mondani szokás – a kor csak egy szám, hogyan is lenne képes konfliktusokat okozni? Az elakadást sokkal inkább az okozza, amit az életkorukból fakadóan máshogy élnek meg, máshogy látnak, vagy akár másként tudnak részt venni benne (akár fizikailag, akár mentálisan). A korkülönbség tehát befolyásolhat, de sokkal inkább azokon a szempontokon keresztül, amelyekre hatással van. Erről a témáról azért is különösen nehéz általánosságban írni, mert teljesen más pozitívumokat és negatívumokat élhet meg az a pár, ahol az egyik fél 20, a másik 35 éves, mint azok, akik 45 és 60 évesen alkotnak egy párt. Nézzünk most mégis néhány szempontot a sok közül.
A korkülönbség, mint nehézség
Az egyik legalapvetőbb nehézség, amelyet ezek a párok gyakran említenek az a jövőtervezéssel kapcsolatos. Ez gyakran inkább azoknál a pároknál jelenik meg, ahol az egyik fél még a húszas éveiben, vagy a harmincas évei elején jár, míg a másik tag már inkább a negyvenhez közelít. Ilyenkor sokszor megjelenik, hogy az idősebb fél már mondjuk a családalapításon gondolkodik, úgy érzi, az lenne számára a következő lépés, míg a fiatalabb tag ettől még távolabb áll. Lehet, hogy ő még inkább szórakozni szeretne, több időt tölteni a barátokkal, ami egy plusz konfliktusforrásként állhat elő.
Örök kérdés ilyenkor, hogy van-e ebben nemi különbség? A nemi sztereotípiák talaján gondolkodva azt hihetjük, biztosan a férfi idősebb, és akkor nem jelenik meg a családalapítással kapcsolatos ellentét, hiszen a nők szoktak inkább erre vágyni. Nos, a gyakorlatban a kép szerencsére ennél színesebb: nem ritka, hogy a korkülönbség a nő javára áll fenn, mint ahogy az sem, hogy amikor a férfi az idősebb, ő az, akit a házasság és a gyermekvállalás vágya hajt. A jövőtervezéssel kapcsolatos nehézségekhez tartozik még a családalapítás mellett az is, hogy ki mennyi időt és energiát fektet a karrierépítésbe. Ez a kérdéskör szintén szokott konfliktusokat okozni, legfőképpen az együtt töltött minőségi idő mentén. Természetesen az itt leírt különbségek csak példák, egyik megjelenése sem törvényszerű: akarhat családot alapítani a huszonéves, és lehet karrierjében törtető az ötvenes éveiben járó is.
További nehézségként állhat elő például az, hogy más módokon szeretnék eltölteni a
szabadidejüket, például az egyik fél inkább pihenne, a másik pedig inkább az aktivitással járó tevékenységeket preferálná. Ugyanakkor lássuk azt is, hogy ez gyakran független lehet a kortól és a korkülönbségtől. Egy másik fontos szempont a szexuális aktivitással kapcsolatban megélt különbségek, amit szintén nem írhatunk kizárólag a jelentős korkülönbség számlájára. Vannak persze további problémák is, amelyek inkább lelki szinten jelennek meg, ilyen lehet például az attól való szorongás, hogy a korábban időskorba lépő fél megbetegszik, vagy az élet végével kapcsolatban megjelenő félelmek. Ezek inkább az egyén szintjén okoznak nehézségeket, ennek ellenére fontos lehet a kapcsolaton belül megtalálni a módját annak, hogy csökkenjen a feszültség.
A korkülönbség, mint erőforrás
Valójában, bármekkora korkülönbség is van a pár két tagja között, a legfontosabb kérdés az, hogy mihez is kezdenek ezzel. Érdemes megpróbálni úgy tekinteni rá, mint egy tanulási folyamatra: a fiatalabbnak segíthet a másik élettapasztalata, az idősebb könnyebben követi a modern világ változásait a fiatalabb fél által. Ha nyitottak vagyunk a másik igényeire, szükségleteire, akkor a felmerülő nehézségekre találhatunk megoldást. Mint minden kapcsolatban, a kompromisszumkészségünk itt is segíthet minket!
A képek forrása: Unsplash