,, Tudjuk, hogy ha a beteg találkozhat az állatával, jelentősen javulhat a hangulata, kilábalhat a depresszióból, és az elzártságérzése is csökken, újra kommunikatívabb lesz (…) emlékezteti a beteget, hogy igenis van értelme küzdenie és hazatérnie ”
(Zám, 2021)
Az állatasszisztált terápia (AAT) egy olyan terápiás megközelítés, amely során az ember-állat kölcsönhatás segítheti a pszichés és fizikai egészség javítását, valamint elősegítheti a pszichoszociális rehabilitációt. Az esetek többségében kutyákkal, macskákkal, lovakkal, olykor madarakkal vagy tengeri emlősökkel, de előfordult már, hogy alpakákkal dolgoztak együtt a segítők. Ez a gyógyító kapcsolat az állat és az ember között rendkívül erős és különleges lehet, és számos terápiás alkalmazási területen hatékonynak bizonyulhat.
Az AAT alapja, hogy az állatokkal való érintkezés képes csökkenteni a stresszt, a szorongást és bizonyítottan általános közérzetjavítóhatása van. Agyunk ugyanis az állatokkal való érintkezés során olyan hormonokat termel, amelyek felelősek boldogságérzet és kapcsolódás megéléséért. Ezek a pozitív érzelmek elengedhetetlenek az alapvető pszichés egyensúly helyreállításához.
Az AAT-t az alábbi terápiás célok elérésében alkalmazzák sikeresen a segítő szakemberek:
- Stressz és szorongás csökkentése: Az állatokkal való interakció pozitív érzéseket vált ki, ami relaxációt és jobb közérzetet eredményezhet.
- Hangulatjavítás: A simogatás, sétáltatás vagy játék során endorfin és oxitocin szabadul fel, mely hormonok pozitív hatással vannak a hangulatra.
- Kommunikációs készségek fejlesztése: Azok, akik nehezen kommunikálnak vagy szociális nehézségeik vannak, gyakran könnyebben nyílnak meg és kommunikálnak az állatokkal, ami a kommunikációs készségeik fejlődéséhez vezethet.
- Motiváció és részvétel növelése: Az állatokhoz kapcsolódó tevékenységek ösztönözhetik az embereket arra, hogy részt vegyenek a terápiás folyamatban, és szívesebben vágjanak bele aktivitást igénylő feladatokba.
- Fizikai rehabilitáció: Az állatokkal végzett terápia serkentheti a motoros készségeket, növelheti a fizikai aktivitást, fejleszthetve ezzel az egyensúlyt, a koordinációt és az izomerőt.
- Bizalom és kapcsolatépítés: Az állatokkal való pozitív tapasztalatok hozzájárulhatnak az önbizalom növeléséhez és a bizalmas emberi kapcsolatok kiépítéséhez.
Az állatokkal való kölcsönhatásnak fizikai előnyei is lehetnek. Például az AAT képes csökkenteni a vérnyomást és a pulzusszámot, javítani a légzést és erősíteni az immunrendszert. Az állatasszisztált terápia egyéni és csoportos formában is alkalmazható, és a hatásai minden egyes emberre eltérőek lehetnek. Mindenképpen ajánlott szakemberrel konzultálni, mielőtt belevágna az állatasszisztált terápiába, hogy tisztázhassák az elvárásokat és a potenciális előnyöket.
Fontos azonban megjegyezni, hogy az AAT nem helyettesítheti a hagyományos orvosi vagy pszichoterápiás kezeléseket. Inkább egy kiegészítő és támogató terápiás módszer, vagyis egy olyan híd lehet az ember és az állat között, amelyen keresztül a gyógyulás és fejlődés egyaránt elérhetővé válik.
Tanulj az állattartás jótékony hatásairól az EgZoo Manian október 8-án, mely Magyarország legújabb egzotikus állat vására és kiállítása! Jegyek: https://tixa.hu/egzoo-mania