Te is halottad már, hogy „olyan éretlen vagy?” Vagy esetleg, hogy „gyerekesen reagálsz”? Érzelmeink kezelésében és szabályozásában nagy szerepet játszik az érzelmi érettség, azaz az a képességünk, mellyel képesek vagyunk egészségesen kapcsolódni másokhoz és megfelelően kezelni saját érzelmeinket. Az érzelmileg érett működés nagyban hozzájárul kiegyensúlyozottságunkhoz és a kapcsolataink egészségéhez, így mindenképp érdemes foglalkozni vele. A jó hír, hogy az érzelmi érettség fejleszthető, cikkünkben pedig ehhez hoztunk néhány tippet.
- Mielőtt véleményt mondasz, hallgasd meg a másikat!
… és törekedj arra, hogy megértsd a másik perspektíváját. Ez kifejezetten nehéz lehet azokban az esetekben, amikor nem értesz egyet a másik nézőpontjával, azonban ahelyett, hogy egyből vitába szállnál és a saját feltételezéseidből indulnál ki, tegyél fel kérdéseket! A perspektívaváltás egy olyan eszköz, melynek használata nagyon sokat tud hozzáadni a kapcsolataid minőségéhez, mindemellett a másik is azt fogja érezni, hogy arra törekszel, hogy megértsd.
- Sértődés helyett fejezd ki, mire lenne szükséged a másiktól!
A frusztráltságunk, sértődöttségünk, esetleg dühünk mögött a leggyakrabban egy sérült szükséglet áll. Legközelebb, ha egy kapcsolatodban ezeket az érzéseket tapasztalod, próbáld meg kifejezni, mire lenne szükséged abban a pillanatban. Például, ahelyett, hogy megsértődnél a párodra, hogy mostanában nem tölt veled elég időt, fejezd ki számára, hogy hiányzik, és arra lenne szükséged, hogy többet tudj vele kapcsolódni.
- Ismerd fel, amikor érzelmileg ki vagy merülve.
Jó, ha tudod magadról, mikor van szükséged egy kis időre egyedül, mert például fáradt vagy, vagy kedvetlen. Ilyenkor ezt jelezheted a körülötted lévőknek is, hiszen mindenkinek lehetnek rosszabb napjai vagy időszakai. Az a fontos, hogy tudatában légy és tudd, ilyenkor mi segít neked és mi az, amit jobb elkerülni. Például fáradtan vagy kedvetlenül nem a leghatékonyabb megbeszélni egy konfliktushelyzetet vagy egy nehezebb témát.
- Vállalj felelősséget!
Ha hibázol, ha megbántasz másokat vagy nem megfelelően reagálsz egy helyzetben, képes vagy bocsánatot kérni és vállalni a felelősséget a szavaidért és tetteidért? Az érzelmi érettség nem azt jelenti, hogy nem hibázunk, hogy nem reagálunk olykor túl dolgokat – a lényeg, hogy törekedj arra, hogy ezeket a helyzeteket aztán felül tudd vizsgálni és korrigálni, ha szükség van rá.
- Beszélj az érzéseidről!
Az érzelmileg érett személy képes felismerni és kifejezni az érzéseit. Olykor állj meg a napod során és próbáld meg beazonosítani a benned megjelenő érzéseket: hogyan tudnád leírni, amit érzel? Hol jelenik meg ez az érzés a testedben? Milyen szükséglettel párosul? Mi az, ami ebben az érzelmi állapotban jól esik és mi az, amit jobb elkerülni? Ezeknek a kérdéseknek a rendszeres megválaszolása és egyben az érzelmeid tudatosításának gyakorlása nagyban hozzájárul az önismereted fejlődéséhez is. Ha ez már jól megy, gyakorold azt is, hogyan tudod érzéseidet kifejezni és intenzív érzelmeidet hogyan tudod csillapítani. Az érzelmeid megosztása és tudatosítása mélyíti a kapcsolataidat – nem csak másokkal, önmagaddal is.