A szerelem az egyik legerősebb érzelem, olyannyira, hogy könnyen el is vakít minket, s előfordulhat, hogy bizonyos figyelmeztető jeleket túl későn veszünk észre. A love bombing vagy magyarul szeretetbombázás egy olyan manipulációs taktika, aminek részeként a másik már a megismerkedés kezdetétől csodálattal, imádattal, gyengédséggel és figyelemmel halmozza el a másikat, hogy minél hamarabb a bizalmába férkőzzön. Hogyan lehet különbséget tenni a valós érzelmek és a manipuláció között? Milyen jelekből ismerheted fel, ha egy love bomber elkezdett behálózni?
Először olyan, akár egy valóra vált álom
A szeretetbombázás tulajdonképpen egy manipulációs technika, amivel a szeretetbombázó egyre nagyobb szeletet szeretne kihasítani a másik életéből. Azt hallani a másiktól, hogy különleges vagy, mámorítóan hat. Azonban amikor ilyen bókokkal próbálja valaki visszahozni a figyelmed, amikor hátrálnál, akkor manipulációról lehet szó.
Ha az alábbi jelek közül legalább néhányat tapasztalsz már a megismerkedésetek korai szakaszától, előfordulhat, hogy egy szeretetbombázóval van dolgod:
- túlzó bókok (pl. „különleges vagy”, „soha nem találkoztam még ilyen nővel/férfival” stb.)
- nagy gesztusok már a kezdetektől (drága éttermek, utazások, ajándékok stb.)
- feszegeti a határaidat és igyekszik meggyőzni, hogy lelkitársak vagytok
- extrém ragaszkodás a megismerkedés kezdetétől
Kire lehet jellemző a szeretetbombázás?
A love bombing gyakran a nárcisztikusok egyik fegyvere. Ők ugyanis gyakran használják eszközként a hízelgést és a figyelmet annak érdekében, hogy tökéletes partnerré váljanak, jobban elnyerjék a bizalmat, a szeretetet – és végső soron az imádatot. Amint egyszer egy nárcisztikus meggyőzött arról, hogy milyen jók vagytok együtt, elkezdi a szerepedet átformálni, hogy csupán egy mellékszereplő légy a kapcsolatban.
Mi a love bomber stratégiájának célja?
A folyamatos figyelem és a napi szintű ajándékok vonzóan hangozhatnak, de az ismerkedés kezdetén ezek inkább ijesztőek. Mi a másik pontos szándéka és miért választ ilyen gyors tempót?
A szeretetbombázási ’kampány’ célja, hogy a love bomber minél hamarabb megnyerje magának a másikat – mielőtt az túl okos lenne ahhoz, hogy átlássa a manipulatív stratégiát. Ez olyan, mint amikor a kutyádat haza szeretnéd vinni a parkból és a legkedvesebb hangodon hívogatod, hogy aztán rá tudd tenni a pórázt és haza tudd vinni. A nárcisztikusok is hasonló taktikát választanak: amilyen gyorsan csak lehet, közel akarnak férkőzni a partnerükhöz, míg a másik már nehezen tud menekülni ebből a szoros kapcsolatból.
Természetesen, nem minden esetben kell attól tartani, hogy egy love bomberrel van dolgunk, ha úgy érezzük, első látásra beleszerettünk a másikba és teljesen egy húron pendülünk. Van, amikor a kapcsolat úgy alakul – külső szemmel – gyors ütemben, hogy az a bennük élők számára normálisnak és természetesnek hat. Azonban, ha azt érezzük, a másik indokolatlanul gyors és nagyívű kijelentéseket és gesztusokat tesz, érdemes tisztában lennünk a fent leírt fogalommal.
Akkor most hogyan döntsem el, hogy igaz szerelem vagy manipuláció?
Bizonyára ismerős a mondás, miszerint ’túl szép, hogy igaz legyen’. Ebben lehet valami, hiszen, ha valaki irracionálisan viselkedik, ha a kapcsolat túl gyorsan halad, elengedhetetlen, hogy tudasd vele: ez neked túl gyors és túl sok egyszerre. Érdemes a fokozatosságra törekedni az ismerkedés során, mert ezzel védhetjük meg saját magunkat is. Ha a másik az észrevételedre és a kérésedre negatívan reagál, és továbbra is fojtogató a viselkedése, az egyértelmű jele lehet annak, hogy nem tiszteli a határaidat, ami hosszabb távon egyre több és komolyabb probléma forrása lehet.
Van egyfajta kiszolgáltatottság kapcsolataink kezdeti időszakaiban: a legtöbbször ilyenkor másra sem vágyunk, mint elmerülni abban az érzésben, hogy valaki figyel ránk és valaki számára fontosak vagyunk. Ám a love bomberek éppen ezt használják ki: a legvonzóbb maszkjukat teszik fel, s áldozatuk igényeire reagálva csalják őket csapdájukba, ahonnan nem könnyű aztán kimenekülni.
Felhasznált forrás: