“Tudtam, hogy nem vagyok olyan ügyes, mint kellene, másnak sokkal gyorsabban menne. Elkezdett folyni rólam a víz, és éreztem, hogy egyre kevésbé tudok koncentrálni. Utólag százszor is végiggondoltam, hogy mit kellett volna mondanom vagy tennem.
De ott és akkor teljesen kiürült az agyam, mintha megbénultam volna…”
Talán sokunk számára ismerősek a fenti mondatok. Megmérettetés előtt állunk, teljesítenünk kéne egy jó értékelés vagy egy vonzó pozíció megkaparintásához, de mi egyszerűen nem tudjuk hozni azt a szintet, amire képesek vagyunk. Amennyire lehet, próbálunk felkészülni a kihívásokra, de a végeredmény mégis a teljes megsemmisülés. Lehet, hogy a teljesítményünk nem volt olyan rossz, mint amilyennek megéltük, a belső kudarc mégis rombolóan hat az önértékelésünkre. Könnyű azt gondolni, hogy egyedül vagyunk ezekkel az ellehetetlenítő belső folyamatokkal, de fontos tudnunk, hogy az emberek többsége küzd ehhez hasonló érzésekkel. Szerencsés esetben egyszeri alkalomról van szó, amit hamar felülír egy pozitív tapasztalat, de gyakori ismétlődés esetén a felerősödött szorongás óhatatlanul rányomja a bélyegét a teljesítményünkkel kapcsolatos elképzeléseinkre, és megnehezíti a felkészülésünket a következő próbatétel előtt.
A pszichológiai tanácsadás során meg szoktam kérni a klienseket, hogy idézzék vissza pontosan a történteket, és próbálják meg szavakba önteni azokat a gondolatokat, amik a teljesítési feladat közben átfutnak az agyukon. Általában kiderül, hogy bár egyrészről erősen koncentrálnak, hogy helyt tudjanak állni, másik oldalról az elméjük tele van becsmérlő, önsértő és önbeteljesítő negatív gondolatokkal. “Látod már megint nem megy…”, “Erre sem vagy képes…”, “Béna vagy…”, “Mondjál már valamit, te szerencsétlen…”, stb.
Próbáljuk meg elképzelni a helyzetet. Ott állunk életünk egyik fontos állomásánál, és az lenne a feladatunk, hogy a tőlünk telhető legjobbat tudjuk kihozni magunkból.
De hogyan is tudnánk ténylegesen koncentrálni úgy, hogy közben folyamatos szidalmazásnak vagyunk kitéve?
Ahhoz, hogy megállítsuk ezt az önbeteljesítő folyamatot, először is meg kell ismernünk közelebbről a minősítő, a teljesítményünket hátráltató mondatokat. Hogy megértsük honnan érkeznek, mi célt szolgálnak, és hogy mit kell tennünk ahhoz, hogy eltűnjenek. Minél pontosabban sikerül megragadni egy-egy maladaptív mondatot, annál közelebb jutunk a megszüntetéséhez. Ilyenkor nem csak a gondolat tartalma fontos, segít ha be tudjuk azonosítani a mondatszerkezetet, a minősítő hangszínt, a stílust, hogy szép lassan körvonalat kapjon az a belső karakter, aki belülről hátráltat bennünket.
Bár innen még hosszú az út a sikeres zárásig, de ha sikerül őket beazonosítani, akkor máris jó úton járunk ahhoz, hogy feltérképezzük azokat a gyermek- és fiatalkori sérüléseket, amik hátráltatnak bennünket a sikereink elérésében.
A képek forrása: Unsplash, Pexels