Hiszel a Nagy Ő-ben és egyetértesz azzal, hogy valahol a világon van egy ember, akit csak neked teremtettek? Vagy inkább abban hiszel, hogy egy kapcsolat attól lesz jó és működőképes, ha dolgoznak rajta a felek? A pszichológusok ezt a kétfajta beállítódást vizsgálták azzal kapcsolatban, hogy miként működnek a romantikus kapcsolataink, hogyan befolyásolja ez a két szemléletmód választásainkat, a konfliktusokhoz való hozzáállásunkat és a kapcsolati sikerességet. Cikkünkben pedig egy teszt segítségével azt is kiderítheted, neked milyen a romantikus kapcsolatokról alkotott meggyőződésed.
A pszichológusok két skálát találtak, amelyek befolyásolják, hogyan vágunk bele és miként tartunk fenn kapcsolatokat. Ez az úgynevezett Lelki társ vagy Sors skála, aminek az alapja, hogy hiszünk abban, hogy létezik a Nagy Ő, valaki, akit csak nekünk teremtettek és aki ’tökéletes’ számunkra. A másik skála pedig a Növekedés skála, ami arra épül, hogy egy kapcsolat működőképességét az határozza meg, hogy mennyit dolgozunk rajta.
A Lelki társ skála azt méri, hogy mekkora jelentőséget tulajdonítunk az első benyomásoknak és az összeillés korai jeleinek, míg a Növekedés skála azt, hogy mennyire vagyunk hajlandók dolgozni a kapcsolatokban felmerülő problémákon.
Ha szeretnéd megtudni, Te miképp viszonyulsz a romantikus kapcsolatokhoz, töltsd ki az alábbi két tesztet.
A Lelki társ skála
Válaszolj az alábbi kérdésekre egy 1-7-ig terjedő skálán, ahol az egy az, amikor egyáltalán nem értesz egyet, a hét pedig az, amikor teljes mértékben egyetértesz.
- Egy romantikus kapcsolat sikere leginkább azon alapul, hogy az emberek „megfelelőek”-e egymás számára.
- Van valahol a világon olyan személy, aki tökéletes (vagy közel tökéletes) számomra.
- A házasságokban sokan képesek létrehozni a házastársukkal mély, intim kapcsolatot.
- Rendkívül fontos, hogy a házastársam és én szenvedélyesen szerelmesek legyünk egymásba, miután összeházasodtunk.
- Nem tudnék olyasvalakivel összeházasodni, akibe nem vagyok szenvedélyesen szerelmes.
- Nincs olyan, hogy „Mr. Tökéletes” vagy „Ms. Tökéletes”.
- Elvárom, hogy a leendő férjem vagy feleségem a legcsodálatosabb ember legyen, akivel valaha találkoztam.
- Azok az emberek, akik a tökéletes párt keresik, csak az idejüket vesztegetik.
- A legtöbb házasság azért megy tönkre, mert az emberek nem illenek egymáshoz.
- Az emberek közötti kötelék általában már azelőtt megvan, hogy találkoznánk velük.
Most pedig a pontozás következik. Először add össze az 1., 2., 3., 4., 5., 7., 9. és 10. állításra adott válaszaidat. A 6. és 8. kérdésnél minden a válaszértékedet ki kell vonnod a 8-as számból, és az új számot kell használnod az adott kérdésre adott válaszodként. Például, ha a 6-os választ adtál, akkor 8-6=2 lesz az itteni érték, amit a többihez hozzá kell adnod. Ha pedig összeadtad az állításokra adott értékeidet, oszd el 10-zel, hogy megkapd a skála átlagát.
Növekedés skála
Válaszolj az alábbi kérdésekre egy 1-7-ig terjedő skálán, ahol az egy az, amikor egyáltalán nem értesz egyet, a hét pedig az, amikor teljes mértékben egyetértesz.
- Egy romantikus kapcsolat sikere leginkább azon múlik, hogy az emberek mennyire igyekeznek a kapcsolatot működőképessé tenni.
- A házasságban az erőfeszítés fontosabb, mint a kompatibilitás (összeillés).
- Egy kapcsolatban a szerelem érzése egyre erőteljesebbé válik (vs. nem úgy találunk rá a szerelemre).
- Ha az emberek erőfeszítéseket tennének, a legtöbb házasság működne.
- A legtöbb emberrel boldogan házasodnék, ha ésszerűek/reálisak lennének.
- A legtöbb házasság azért megy tönkre, mert az emberek nem tesznek erőfeszítést.
- Az, hogy mennyire jól ismersz valakit, attól függ, hogy mióta ismered őt.
- Ha egy olyan emberhez mennék feleségül, akit véletlenszerűen választok, elégedett tudnék lenni.
- Csak idővel lehet igazán megismerni a partnerünket.
A pontszámod kiszámításához add össze a válaszaidra adott értékeidet, és oszd el 9-el.*
Konfliktus: lehetőség az összecsiszolódásra vs. intő jel, hogy nem illünk össze
Nos, most, hogy megvan a pontszámod, bizonyára érdekel, hogy milyen működésre utalnak az eredmények. A kutatások azt mutatják, hogy a növekedési skálán magas pontszámot elérő emberek boldogulnak jobban, amikor nehézségekről van szó egy kapcsolaton belül. Ezek a párok arról számolnak be, hogy jobban érzik magukat a kapcsolatukban, miután egy konfliktust feldolgoztak. Ők a kompatibilitásról (összeillésről) úgy gondolkodnak, mint ami idővel egyre jobbá válik, és az esetlegesen felmerülő különbségeket nem érzékelik fenyegetőnek, inkább a kihívást látják abban, hogy minél jobban összecsiszolódjanak.
Azoknál, akik viszont erősen a sorsban hisznek és abban, hogy valahol van egy ember, akit csak számukra teremtettek, a konfliktusokat úgy értelmezik, mint egy intő jel, ami arra utal, hogy nem illenek össze és a „tökéletes” lelki társuk hibás. (És ez még akkor is így lehet, ha egyébként a pár valójában egyébként igazán összeillik!) Éppen ebből fakadóan is, inkább próbálják elkerülni a konfliktusokat, mert fenn akarják tartani azt a hitet, hogy a másik a Nagy Ő számukra. Ebből pedig az következik, hogy idővel rengeteg probléma halmozódik fel a szőnyeg alatt, ami miatt a kapcsolat hosszabb távon nem működik megfelelően. A másik veszély, hogy mivel az ilyen beállítottságú emberek igencsak megbocsátók, olykor túl hosszú ideig adhatnak olyasvalakinek is esélyt, akivel toxikus a kapcsolatuk és akár erőszakra vagy veszélyes helyzetekre kerülhet sor.
Ami pedig még a Lelki társ skálán magas pontszámot elérőkre igaz lehet, hogy nem túl jótékony módon lépnek ki a kapcsolatból. Ők nagyobb valószínűséggel ghostingolják volt partnerüket, azaz lépnek ki úgy egy kapcsolatból, hogy minden magyarázat nélkül felszívódnak. Talán azért, mert a kapcsolatból kilépő fél nem érzi úgy, hogy megéri a befektetést, hogy megpróbálja fenntartani a kapcsolatot, ha a másik személy nem ideális számára, és nem látja hasznát a visszajelzésnek.
A Nagy Ő az, akivel kölcsönösen hajlandók vagyunk a kapcsolaton dolgozni
Bár a kapcsolatokról alkotott elképzeléseink, hiedelmeink, meggyőződéseink egészen mélyen belénk vannak kódolva, a két elméletben való egyidejű hit sem elképzelhetetlen.
Azaz hihetsz abban, hogy a kapcsolatokat lehet fejleszteni, ha a felek kölcsönösen dolgoznak rajta és abban is bízhatsz, hogy létezik a számodra „megfelelő” személy. Ráadásul a múltbeli tapasztalataink alakíthatják azt, ahogyan az új kapcsolatokhoz viszonyulunk. Tehát attól, hogy hiszünk a Nagy Ő-ben, még tehetünk tudatosabb erőfeszítéseket a problémák feldolgozására és kezelhetjük a konfliktusokat úgy, mint ami segít hatékonyabbá tenni a kapcsolatunkat.
*Ennek a kvíznek a kérdései a Párkapcsolati elméletek kérdőívből (Relationship Theories Questionnaire) származnak, amelyet Renae Franiuk, az illinois-i Aurora Egyetem munkatársa használt az implicit elméletek és a párkapcsolati elégedettség, valamint a hosszú élettartam kutatásában. Franiuk a „Soulmate” és a „Work-it-out” kifejezéseket használja a két skála leírására. Más kutatók a „sors” és a „növekedés” kifejezéseket használják hasonló skálák leírására.
Felhasznált forrás:
https://www.bbc.com/future/article/20190211-the-dark-side-of-believing-in-true-love