Amikor párkapcsolatban élünk, más partnerekkel szexuális (vagy egyéb jellegű) kapcsolatot létesíteni tabunak számít (legalábbis a mi kultúránkban). Azonban friss felmérések eredményei azt mutatják, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a nyitott kapcsolatok iránt manapság. Mi állhat ennek a hátterében és miért éppen az Y és a Z generáció indíthat el paradigmaváltást a párkapcsolataink működését illetően? Várható-e, hogy hamarosan globálisan elfogadottá válnak a nyitott kapcsolatok?
Viszonylag gyakran megjelenik manapság az a kérdéskör, hogy mennyire monogám az ember valójában. Míg a párkapcsolati tanácsadások, a párterápiák folyamatosan arról próbálnak minket edukálni, hogy hogyan tudunk egy jól működő kapcsolatot vagy házasságot fenntartani, sokszor merül fel a kérdés (és talán mindannyiunk fejében megfordult már valaha), hogy le tudjuk-e élni az életünket 40-50 éven vagy akár hosszabb időn keresztül egyetlen emberrel?
A nyitott kapcsolat alapvetően a nem monogám kapcsolatok közé tartozik, azonban a szakértők elkülönítik a nyitott kapcsolatok természetét a poliamoriától (többszerelműség), azaz amikor a felek gyengéd érzelmeket táplálnak egyszerre több partner iránt is. Ezzel szemben a nyitott kapcsolatok leginkább arról szólnak, hogy a felek másokkal is létesítenek szexuális kapcsolatot az elsődleges partnerükön túl, akivel párkapcsolatban is vannak.
Nincs egységes definíció
Vannak olyanok, akik számára a nyitott kapcsolat azt jelenti, hogy párjuk mellett fenntartanak más, ‘barátság extrákkal’ típusú kapcsolatokat is, mindezt persze úgy, hogy arról partnerük is tud. Nyitott kapcsolatról akkor beszélhetünk, ha a pár tagjai ebben megállapodnak és ezt a felállást kölcsönösen elfogadják. Vannak, akiknek ez azt jelentheti, hogy időnként szabad utat adnak a párjuknak, amikor számonkérés nélkül létesíthetnek kapcsolatot más partnerekkel. Míg olyan nyitott kapcsolatok is léteznek, ahol a pár más párokkal létesít szexuális kapcsolatot, de csakis együtt nyitnak mások felé, külön nem.
Abban is különbözőséget mutatnak ezek a kapcsolatok, hogy az egyénileg szerzett tapasztalatokat, élményeket a pár tagjai mennyire viszik be a párkapcsolatukba.
Hosszú ideje elfogadjuk a monogám kapcsolatokat, de valóban ez a legjobb módja a kapcsolódásnak?
A nyitott kapcsolatok ’ötlete’ főként az Y generációtól származik, akik hajlamosak megkérdőjelezni, hogy az, amit hosszú ideje magától értetődően elfogadunk – azaz, hogy monogám, hosszútávú kapcsolatban élünk -, az-e valóban a legjobb módja a kapcsolódásnak. És valljuk be, számos példát látunk arra, ahogy ezek a monogám, hosszútávra tervezett házasságok aztán zátonyra futnak, így hát felvetődik a kérdés: hogyan lehet ezt jobban csinálni? Van-e másik út?
Az utóbbi időszakban a társadalmak egyre nyitottabbá váltak a nem konvencionális identitások elfogadására (gondoljunk csak a különböző LMBTQ mozgalmakra). Ezzel párhuzamosan pedig az emberek egyre inkább hajlamosak megkérdőjelezni a berögzült működéseket általánosságban.
Sokan kíváncsiak, kevesen próbálják ki
Míg viszonylag sokan fantáziálnak a nem monogám kapcsolatok bizonyos formáiról, viszonylag kevés azoknak a száma, akik ki is próbálnak valami hasonlót. Felmérések alapján azok, akik bevallják, hogy nyitott kapcsolatban élnek vagy érdeklődnek iránta, viszonylag fiatalok (25-45 év közöttiek). Ám a társkereső oldalakon is egyre magasabb a tendencia és az erre utaló felhívások.
Ez valószínűleg abból adódhat, hogy a nyitott kapcsolatokat az emberek többsége egészségtelennek, nem elfogadhatónak tartja. A biztonságos kötődést pedig továbbra is egyértelműen a monogám, elkötelezett kapcsolatokhoz kötjük. Emellett a vallás is visszatarthat sokakat attól, hogy egy időben több partnerrel létesítsenek akár szexuális, akár érzelmi kapcsolatot.
Paradigmaváltás a láthatáron?
A terület kutatói úgy látják, hogy különösen az Y és a Z generáció kezd elmozdulni attól az állásponttól, hogy csakis egy partner tudja kielégíteni az ember összes vágyát. Az utóbbi időben például egyre több olyan megoldás születik a kapcsolatok terén is, mely megkönnyíti és boldogabbá teszi a mindennapokat (például baráti párok költöznek össze, hogy megosszák a szülőség feladatait). És bár a jövőben egyes szakértők szerint egyre több hasonló, kreatív kapcsolati forma fog megjelenni, mely az egyének számára jobban hozzájárul az elégedettséghez, a nyitott kapcsolat globális elterjedése valószínűleg nem fog megtörténni. Ennek pedig az oka egyszerűen az, hogy túl sok kulturális akadály lenne jelen, hogy tabuból valódi elfogadás tudjon kialakulni.
Felhasznált forrás:
https://www.bbc.com/worklife/article/20220725-the-rising-curiosity-behind-open-relationships