Ébren töltött időnk legalább felét munkahelyünkön töltjük, így egyáltalán nem mindegy, milyen környezet és milyen kollégák vesznek minket körül a mindennapokban. Egy esetlegesen mérgező munkahely pedig életünk egyéb területeit is befolyásolhatja, sőt, még a home office-ban töltött napokat is átitathatja a toxikus légkör. Honnan ismerhetjük fel, ha mérgező környezetben dolgozunk?
A mérgező munkahely hatásai sokfélék lehetnek: kihat a hangulatunkra, az önbecsülésünkre, a kapcsolatainkra, a bizalmunkra, a teljesítményünkre és akár kiégéshez is vezethet. Éppen ezért érdemes tudatában lenni, mit is jelent a toxikus légkör fogalma a gyakorlatban.
Nézzük, melyek a leggyakoribb figyelmeztető jelek, melyek közül ha többet is tapasztalsz, érdemes menekülni.
„Örülj, hogy van munkád!”
Ha ezt a mondatot hallod a főnöködtől, az nem túl jó jel, ugyanis ez egy manipulatív technika, amellyel sarokba akarnak szorítani, s azt akarják éreztetni veled, hogy azért is hálásnak kell lenned, hogy egyáltalán foglalkoztat valaki. Azaz rombolják az önbecsülésed, nem mellesleg, ha valahol ilyen mondatokkal próbálják a dolgozókat megtartani, az nem egy egészséges munkahelyi kultúrára utal.
Nincs megbecsülés
A mérgező munkahelyek tipikus jellemzője a rossz és hiányos kommunikáció. Gyakran érzed úgy, hogy csak a hibáidat emelik ki? Hogy mintha észre sem vennék, hogy mit teszel le az asztalra, s mintha sosem lenne elég (jó) az, amit teszel? A megbecsülés hiánya elég hamar motivációvesztéssel jár, emellett rengeteg bizonytalanságot képes szülni a munkavállalókban.
A kollégáknak negatív a hozzáállása
További jel lehet, ha napi szinten úgy érzed, ellenséges a környezet, vagy épp a kollégák folyamatosan kedvetlenek, indulatosak. Az ilyen közösségre jellemző, hogy nincs lelkesedés, hiányzik a humor és nem igazán hangzik el az a mondat, hogy „Szeretek itt dolgozni”. A magas fluktuáció szintén árulkodhat az összetartó, motiváló csapat és környezet hiányáról.
Nincs bizalom
A bizalom hiánya igencsak képes megmérgezni a munkahelyi környezetet. Hatására romlik az együttműködés és a közös célok elérése is egyre nehézkesebb lesz. A bizalom hiánya a hibázás felvállalását is megfékezi, s a konstruktív visszajelzéseknek is gátat szab.
Mikromenedzsel a főnök
Egy ilyen típusú főnök folyton arra törekszik, hogy kontrollálja a munkavállalókat és úgy érezheted, mintha arra várna, hogy épp hibázz és rajtaüthessen. A mérgező főnökök nem hajlandók másokra hallgatni, úgy érzik, mindig nekik van igazuk. Szeretik fitogtatni erejüket, beosztottaiknak pedig nem adnak támogatást és megerősítést.
Nincs növekedés
Úgy érzed, nincs elismerés, nincs lehetőség a fejlődésre, nincs következő karrierlépcső… Azaz összességében úgy érzed, beleragadtál egy szerepbe és nem látod a következő lépést. Ha a vezetőség nem nyitott arra, hogy ezen változtasson, neked pedig motivációd a fejlődés, akkor elérkezhetett az idő a váltásra.
Az intuíciód azt súgja, valami nem oké
Ha folyamatosan van egy olyan megérzésed, hogy valami nem oké, akkor abban lehet valami. A mérgező munkahelyen dolgozók körében gyakran jelennek meg fizikai tünetek is: rossz minőségű alvás, magas vérnyomás, gyakori has/fejfájás. Érdemes ezeket a tüneteket megelőzni, vagy legalábbis hallgatni rájuk, és tenni azért, hogy jobb környezetben tudj dolgozni.
Ne feledd: megválaszthatod azt a környezetet, amiben az időd nagy részét nap mint nap eltöltöd. Ha úgy érzed, rombol és rossz hatással van rád a munkahelyi légkör, akkor merj továbblépni.