A negging, azaz bókokkal bántás, az érzelmi bántalmazás egy formája, amikor végeredményként a másik önbecsülése csorbát szenved. A jelenség előfordulása leginkább a randizással és az ismerkedéssel fonódott össze. Nézzük, honnan ismerheted fel, ha a másiktól érkező bókok nem őszinték!
„Nyugi, csak azért csúfol, mert tetszel neki!” Ismerős ez a mondat ovis, kisiskolás korodból? Valójában ez is a bókokkal való bántás egyik korai megjelenési formája, amelyben végül kellemetlen helyzetbe kerül az illető, akit csúfolnak.
A ’negging’ egy olyan jelenség, melyre nemrégiben született meg a konkrét fogalom, ha pedig valamit meg tudunk nevezni, könnyebben be is tudjuk azonosítani. A negging egy verbális bántalmazási forma, ennek ellenére hasonlóan fájó lehet, mint a fizikai bántalmazás.
Nézzük, honnan ismerheted fel, ha valaki ’neggel’:
Folyamatosak a hátsó szándékú bókok
Természetesen, az ismerkedés fázisának fontos részeit képezik a bókok, amikor a másik valamely tulajdonságát őszintén igyekezzük elismerni. A kulcsszó itt azonban az őszinteség. A hátsó szándékú bókok pedig nem valós dicséretek, sokkal inkább bókokba csomagolt sértések, melyek például úgy hangzanak: „Jól áll a ruhád! Nekem nem lenne bátorságom felvenni egy ilyet…” vagy „Wow, sokkal okosabb vagy, mint gondoltam!”. Érezzük ugye, hogy mindegyik ’bók’ mögött megbújik egy-egy rosszindulatú feltételezés vagy gondolat?
Mindig felül akarnak múlni
A neggelőknek mindig van egy jobb sztorijuk, mint amit épp megosztottál és mindig megpróbálnak túlszárnyalni. Hogyan néz ez ki egy randihelyzetben? Éppen elmeséled, hogy jártál egy helyen, mire a másik azt válaszolja, hogy „Én is voltam ott, de képzeld, ahol legutóbb voltam, az még annál is jobb!”. Ismét elnyomásra kerültél, s bár elismerte, hogy jó helyre utaztál, de mindenáron fel akar mutatni valamit, ami még annál is jobb.
Folyamatosan „kérdeznek”
Igen, a kérdezés direkt van idézőjelben, ugyanis a negging-et alkalmazók úgy tesznek fel kérdéseket, hogy azok valójában közlések akarnak lenni, pontosabban valami olyasminek a kifejezése, ami a nemtetszésüket mutatja. Például: „Biztos vagy abban, hogy kérsz desszertet?”, „Biztosan jó ötlet ezt viselned?”.
Hajlamosak másokhoz hasonlítgatni
A ’bókjaikban’ gyakran megjelenik az összehasonlítgatás, úgy, mint „Általában sportolókkal ismerkedtem, igazán jó végre egy normális emberrel randizni”, vagy „…akkor majdnem annyi pénzt keresel, mint én”.
A negging további ismertetőjele, ha az ismerkedés során úgy érzed, legszívesebben kilépnél a szituációból. Mit tehetsz tehát akkor, ha a fenti megnyilvánulásokkal találkozol? Hogyan tudsz egy ilyen helyzetet jól kezelni?
Először is, a reakció megválasztásában természetesen fontos, mennyire áll közel hozzád az az ember, akire a negging jellemző. Ha szeretnéd fenntartani vele a kapcsolatot, akkor fontos vele beszélned arról, hogy felfedezted a hátsó szándékot a látszólagos dicséretei mögött és ezek neked rosszul esnek.
Például: „Tudod, kedvelem a történeteidet, de most épp arról meséltem neked, hogy milyen volt Spanyolországban, és úgy éreztem, te megpróbálsz felülmúlni engem, hogy aztán kevesebbnek érezzem magam, vagy hogy kevésbé érezzem értékesnek a saját élményemet. Ez rosszul esik nekem.”
Nagy jelentősége lesz annak, hogyan tud erre a másik reagálni. Ha bocsánatot tud kérni, ha megértést mutat, akkor érdemes lehet folytatni az ismerkedést, azonban, ha úgy érzed, nem nyitott a meglátásodra, s szeretné, ha mindig neki lehetne igaza, akkor ez hosszabb távon is egy mérgező kapcsolatot vetít előre, amelyben a te saját igényeid és érzéseid nagy valószínűséggel el lesznek nyomva.
Ahogy a fenti példából is látható, jó, ha fel tudsz hozni minél több konkrét példát, hogy pontosan értse a másik fél, hol fájók a megfogalmazásai. Fontos az is, hogy asszertív módon, én-üzenetekkel fogalmazz, azaz ne minősíts, hanem a saját érzéseid mentén fogalmazd meg a véleményed és kérésed.
Ezenkívül fontos önmagadban is kezelni ezt a helyzetet: tudatosítsd magadban, hogy nem kell senkinek sem bizonyítanod, s leginkább arra kell törekedned, hogy saját magadból kihozd a legtöbbet, nem arra, hogy másokhoz kezdj el hasonlítani. A negging ugyanis mindig leginkább a neggelőről szól, nem arról, aki kapja a bókba csomagolt sértést.