Megfordult már a fejedben vagy esetleg megtetted már valaha, hogy belenézz a párod telefonjába? Vajon belefér-e ez egy kapcsolatba, azaz, mindez egy jogos kíváncsiság vagy határátlépés? Cikkünkben ezt a témát járjuk körül.
Egy 2020-as amerikai kutatásban 1600, 15 és 55 év között lévő személyt kérdeztek meg arról, mit gondolnak a másik telefonjába való belenézésről. Íme az eredmények:
- A nők 48%-a gondolja úgy, hogy a másik telefonjában való kutakodás rendben van, ugyanezt a férfiak 31%-a gondolja így.
- A válaszadók 60%-a gondolja úgy, hogy soha nincs helye a telefonban való kutakodásnak.
- 42% nem talált olyan bizonyítékot, mely sértené a kapcsolatot. A többiek exekkel való beszélgetésre, flörtölésre, megcsalásra utaló jelekre bukkantak vagy épp arra, hogy párjuk kibeszéli őket a hátuk mögött.
- Azoknak a 38%-a pedig, akik azt vallották, hogy belenéztek partnerük telefonjába, veszekedésről vagy akár szakításról számoltak be következményképp.
A telefonunk manapság szinte minden információt tartalmaz rólunk: kikkel és miről beszélgetünk, mikre keresünk rá, sőt, akár még naplónkat, jegyzeteinket is tárolhatjuk ezen a felületen. Azaz belenézni valakinek a telefonjába engedély nélkül, egyértelműen a másik privátszférájának megsértését is jelenti.
Átlagban minden második ember átlépi ezt a határt
A fenti kutatásból az derül ki, hogy az amerikaiak 50%-a legalább egyszer belenézett már a párja telefonjába, de vannak olyan felmérések, melyek a párkapcsolatban élők 2/3-ára hivatkoznak így. Azaz a kutakodás univerzálisan csábító jelenség, kortól-kultúrától függetlenül. Miért lehet ez, annak ellenére, hogy ennek a cselekedetnek a következménye gyakran igencsak negatív? Mi motivál minket arra, hogy tilosban járjunk?
Különböző okai lehetnek annak, ha úgy érezzük, bele kell néznünk a másik személyes üzeneteibe. Egy azonban közös: megfogalmazódik bennünk egyfajta bizonytalanság és az a hajtóerő ilyenkor, hogy nagyobb kontrollt szerezzünk a másik vagy épp a kapcsolat felett. Ez a bizonytalanság adódhat abból, ha úgy érezzük, nem tudunk bízni a párunkban, ha gyanakvásra okot adó jelekre leszünk figyelmesek a kapcsolatban. Vagy abból, ha alacsony az önértékelésünk és megerősítést keresünk, hogy párunk valóban minket akar és elköteleződött mellettünk. Mindemellett a korábbi rossz tapasztalataink vagy bizonytalan kötődésünk, szorongásaink is előidézhetik ezt a viselkedést.
Amennyiben rendszeresen fordul elő kapcsolataidban, hogy belenézel a másik telefonjába, érdemes szakember segítségét kérned, hogy ezek a belső szorongások fel tudjanak oldódni.
Többet árt, mint használ
Bár vonzó lehet olykor közel kerülni olyan információkhoz, melyek már a másik privátszférájába tartoznak, fontos tudatosítani, mennyi negatív következménnyel járhat egy ilyen lépés.
Az első és legfontosabb, hogy sérül a bizalom és a határok, amit aztán nem könnyű újra felépíteni. Egy ilyen szituáció (még akkor is, ha nem derül ki), rombolja a kapcsolatot és visszaveti a párkapcsolati fejlődést.
Ám teljesen érthető, hogy ott van egyfajta kíváncsiság mindannyiunkban. Mi az akkor, amit a kutakodás helyett tehetünk?
Ezt tegyük, ha megszületik bennünk a vágy a kutakodásra
Ha úgy érezzük, a másikba vetett bizalmunk megbicsaklik és olyan jeleket észlelünk, amik gyanakvásra késztetnek minket, akkor érdemes ezt a témát kinyitni, hogy közös problémamegoldásra adjunk lehetőséget. Amennyiben ugyanis ez a beszélgetés nem történik meg, elkezdünk forgatókönyveket felépíteni a fejünkben, amelyek egy idő után igen távol eshetnek a valóságtól és igyekszünk minden jelet ehhez társítani.
Minden esetben, amikor úgy érezzük, belepillantanánk a másik üzeneteibe vagy bármilyen személyes anyagaiba, próbáljuk meghatározni, honnan jön ez a késztetés, mi váltja ki. Milyen érzés van bennünk? Félünk valamitől, szorongunk vagy épp csak a kíváncsiság hajt minket? Ezt követően – bár pontosan tudjuk, hogy ez nem egyszerű – keresnünk kell valami módot arra, hogy beszélgessünk ezekről az érzésekről a másikkal. Arról, hogy mi lehet ezeknek a gyökere és arról, hogy ezeket az érzéseket hogyan lehetne csillapítani. Ez egy sokkal hatékonyabb módja ezeknek az érzéseknek a feloldására, mint a kutakodás, ami általában csak még több szorongást és bizonytalanságot szül.
Tehát, amikor legközelebb ott lesz előtted a párod telefonja, aki épp zuhanyzik, te pedig tudod a jelszót, ahelyett, hogy mindez egy jó lehetőségnek tűnne a kutakodásra, próbáld megállni, hogy mindezt megtedd. Önmagad és a kapcsolatotok érdekében is, mivel a bizalmat újraépíteni nem egyszerű.
Felhasznált forrás:
https://thrivingcenterofpsych.com/blog/should-i-look-through-my-partners-phone/