Talán az egyik legnehezebb része egy kapcsolatnak, hogy megtaláljuk annak a módját, hogy hogyan tartsuk egyensúlyban. Egy kiegyensúlyozott kapcsolat kialakításához sok kommunikációra és megértésre van szükség, hiszen ahogy egy kapcsolat fejlődik, úgy mindkét fél is változik, és sok esetben kilép a komfortzónájából is. Ezen a ponton válik nehezebbé az egyensúly fenntartása és gyakran előfordulhat ilyenkor, hogy a pár egyik tagja úgy érzi, hogy csak ő próbálkozik, kezdeményez a kapcsolatban. Ebben a cikkben a kiegyensúlyozott kapcsolatok mögött meghúzódó pszichológiát helyeztem a fókuszba, ami segítséget nyújthat abban, hogy lehetővé váljon egy kapcsolaton belül az egyensúly érzésének kialakítása és megtapasztalása. Egy kiegyensúlyozott kapcsolatban mindkét fél munkát fektet abba, hogy együtt fejlődjenek, és elkötelezik magukat egymás céljainak tiszteletben tartása mellett is. Mindkét fél őszinte, támogatják egymást és önmaguk lehetnek a kapcsolatban, mert nem kell a partner ítélkezésétől tartani. Alapjában véve mindannyian azt szeretnénk megélni, hogy azért szeressenek minket, akik vagyunk, nem azért, amink van. Azt szeretnénk, hogy a gyengeségeinkkel együtt szeressenek minket, ne csak az erősségeinkkel. Azt szeretnénk, hogy a tökéletlenségeinkért szeressenek minket, nem pedig a tökéletességünkért. A kulcs tehát az, hogy megtaláljuk azt az egyensúlyt, ahol nem érezzük úgy, hogy mi vagyunk az egyetlenek, akik próbálkoznak a kapcsolatban, ugyanakkor nem is szakadunk el teljesen tőle. Továbbá kölcsönös tisztelet alakul ki egymás gondolatai, érzései és cselekedetei iránt és mindkét fél egyenlő mértékben osztozik a bizalomban, az intimitásban és a biztonságban.
Íme néhány szempont, amelyek segíthetnek egy kiegyensúlyozott kapcsolat kialakításában:
Barátság: A mély barátság segít a bizalom kiépítésében, ami minden egészséges kapcsolat számára létfontosságú, tehát előfeltétele az egészséges egyensúlynak egy kapcsolatban vagy házasságban. Egyes kutatások szerint nagyobb fokú házastársi elégedettséget figyeltek meg azoknál az embereknél, akik baráti kapcsolatban állnak a partnerükkel és őszintén várják, hogy időt tölthessenek egymással. Még azt is élvezik, hogy érdekes kalandok és tevékenységek révén kiléphetnek a komfortzónájukból.
A személyes tér tiszteletben tartása: Amikor az emberek kapcsolatba lépnek egymással, általában úgy érzik, hogy állandóan a partnerükkel kell lenniük. Tudni akarják, hogy mit csinál a partnerük egész nap, kivel van együtt, és hogyan tölti az idejét, azonban ez a közelség komoly konfliktusokhoz is vezethet. Érdemes gondoskodni arról, hogy mindkét félnek legyenek külön hobbijai, érdeklődési körei és baráti kapcsolódásai. A párkapcsolat egyensúlyának egyik legjelentősebb aspektusa az egészséges személyes tér megteremtése.
Érdeklődés: Az emberek elsősorban a társaság miatt (hogy ne legyenek magányosak) mennek bele egy kapcsolatba, majd a mindennapi rutin kialakulása után nem tesznek több erőfeszítést azért, hogy valóban megismerjék a másikat. Borzasztóan fontosnak tartom azt, hogy figyelemmel legyünk és kíváncsisággal forduljunk egy kapcsolaton belül a másik felé, érdekeljen az a személy, akivé a másik fejlődik mellettünk. Fontos, hogy ne csak társként tekintsünk a másikra, hanem egy egyedi személyiségként is lássuk és próbáljuk felfedezni a partnerünknek ezt az oldalát minden egyes nap. Ez segíteni fog abban, hogy jobban megértsük őt és ezáltal a kapcsolat dinamikáját is.
Prioritások: Végül a prioritások… vagyis fontos az együtt és a külön töltött idő közötti egyensúly fenntartása is. Egy kapcsolatban érdemes közösen átbeszélve felállítani prioritásokat arra vonatkozóan, hogy mi(k) a fontos(ak) a kapcsolaton kívül is. Nagyszerű, ha jól érzi magát két ember egy kapcsolatban, és élvezik az együtt töltött minőségi időt, ez azonban nem mehet a karrier, a család vagy a barátok rovására.
Összességében tehát egy kiegyensúlyozott párkapcsolat kialakításához két ember szükséges, hiszen ez egy közösen megkomponált társasjáték, melynek a játékszabályait a kapcsolatban lévő felek határozzák meg, miközben figyelnek magukra, figyelnek a társukra és a kapcsolatra is egyaránt.