Az, hogy hogyan kötődünk egy kapcsolatban, azon túl, hogy befolyásolja, miképp viszonyulunk a másikhoz, arra is kihat, hogyan viszonyulunk a szexualitáshoz és miképp tudunk szexuálisan kapcsolódni. Cikkünkben arról olvashatsz, melyik kötődési stílus milyen szexuális működéssel jellemezhető.
A kötődés tulajdonképpen emberi kapcsolataink alaphangulatát adja. Különböző típusai eltérnek abban, miként éljük meg a közelséget, az intimitást egy másik emberrel és mennyire tudjuk biztonságban érezni magunkat egy kapcsolatban. Négy kötődési típust különíthetünk el: azaz biztonságos, szorongó-ambivalens, szorongó-elkerülő és dezorganizált (félelemteli) módon kötődhetünk másokhoz.
Mivel a szexualitás az egyik legintimebb és legnagyobb közelséget igénylő kapcsolat, erre a területre is kihat az, miképp tudunk kötődni másokhoz. Nézzük, mi jellemzi az egyes típusok szexuális szokásait, működését!
A szorongó-ambivalens kötődés és a szex
Az ezzel a kötődési stílussal rendelkező egyének sokat aggódnak, rendszeres félelmük, hogy nem elég jók és úgy érzik, nem lehetnek elég közel a másikhoz. Éppen ezért, magas az igényük a szexuális kapcsolódásra, mivel ezen keresztül élik meg azt, hogy biztonságban vannak és így érzik igazán közel magukhoz a másikat. Számukra a szex egy módja annak, hogy ’ne hagyjanak el’, és hogy ’szeressenek’.
A szorongó-ambivalens kötődés megmutatkozhat abban, hogy a szexet konfliktusmegoldási módszerként alkalmazzák vagy az érzelmi intimitás helyettesítőjeként. Az ezzel a kötődéssel bírók viszonylag gyorsan alakíthatnak ki kötődést szex után és a szex arra is eszközként szolgál számukra, hogy a saját szorongásukat csökkenteni tudják.
A szorongó-elkerülő kötődés és a szex
Aki szorongó-elkerülő módon kötődik, nehezen nyílik meg és nehezen oldódik fel közeli, intim kapcsolatokban. A szexszel való kapcsolatuk általában semleges, és akár diszkomfortot is érezhetnek, hiszen a szexualitás igényli a közelséget, az intimitást. Tartanak az érzelmi közelségtől és olykor távolságtartónak tűnhetnek. Kapcsolataikban általánosságban véve alacsonyabb szexuális aktivitás jellemző.
A szorongó-elkerülő kötődés megmutatkozhat abban, hogy nem tudják élvezni a szexet vagy épp olyan módon preferálják ezt a tevékenységet, hogy ne kötődjenek hozzá érzések. Az ezzel a kötődéssel bírók kapcsolatban kevésbé kezdeményezők.
A dezorganizált kötődés és a szex
Az ezzel a kötődési típussal rendelkező emberekre jellemző lehet, hogy felváltva támadnak és húzódnak vissza. Viselkedésüket a kívülállók következetlennek ítélhetik. Nehezen nyitnak mások felé, alapbeállítódásuk a bizalmatlanság, nehezen lehet hozzájuk kapcsolódni. A szexualitással kapcsolatban két véglet lehet rájuk jellemző: vagy kényszeresen keresik ezt a tevékenységet (ez a kötődési stílus áll a leginkább összefüggésben a szexfüggőség kialakításával), vagy teljesen igyekeznek elkerülni azt. Mivel mélyen félnek bízni más emberekben, hajlamosak elzárkózni az érzelmi kapcsolódástól a szexualitáshoz kapcsolódóan is.
Ez a kötődés a szexualitásban megjelenhet úgy, hogy alkalmi partnereket preferálnak, de úgy is, hogy nagyon intenzív szexuális kapcsolatokat tartanak fenn. Előfordulhat, hogy akinek ez a domináns kötődési stílusa, valakihez szexuálisan nagyon magas szinten vonzódik, aztán egyszer csak eltűnik, ahogy túl közelivé kezd válni a kapcsolat és megjelenik a félelem. Megjelenhet ez a fajta kötődés szexfüggőségben is, illetve gyakori lehet a szexuális vágy hullámzása.
A biztonságos kötődés és a szex
A biztonságos kötődéssel rendelkezők kölcsönösségen alapuló emberi kapcsolatok létrehozására törekednek. Önértékelésük stabil, a negatív élmények, kudarcok kevésbé képesek őket kibillenteni az egyensúlyból. Képesek tartósan elköteleződni mások mellett, illetve érzelmileg is képesek közel kerülni másokhoz.
Aki ezzel a kötődési stílussal rendelkezik, képes a szexualitást úgy értékelni, mint a szerelem és a mély kötődés kifejezési eszköze. Kevesebb szorongást és félelmet élnek meg a szexualitás kapcsán és a kutatások alapján kevesebb alkalmi kapcsolatot létesítenek, míg nagyobb eséllyel tudnak hosszútávú kapcsolatokban elköteleződni.
Azok, akik biztonságosan kötődnek, a szexualitást a kapcsolódás és a vonzalom kifejező eszközeként használják. Komfortosak abban, hogy spontán módon működjenek vagy kísérletezzenek a szexualitás terén és ritkán jellemző rájuk a hűtlenség. Partnerük szexuális igényeire jól tudnak reagálni.
Azt fontos persze kiemelni, hogy ezek a kötődési stílusok ritkán jelennek meg vegytisztán a működésünkben, így előfordulhat, hogy több leírásnál is magadra ismertél. Ez teljesen természetes, hiszen a kötődési stílusok keveredhetnek, mindemellett kapcsolatonként eltérhet az, ahogy a másik emberhez kötődünk. Általában azonban van egy domináns kötődési stílusunk, ami a legjellemzőbb ránk és amely a szüleinkkel való kapcsolatból alakult ki csecsemőkorunkban. Szerencsére azonban bármelyik kötődési stílus is jellemez minket, dolgozhatunk azon, hogy biztonságosabban, kiegyensúlyozottabban tudjunk másokhoz kapcsolódni és ezáltal a szexualitást is más minőségben tudjuk megélni.
Amennyiben úgy érzed, mindebben segítségre van szükséged, bátran keress fel egy szakembert.
Felhasznált forrás:
Dr. Nicole LePera @the.holistic.psychologist