Te hogy vagy a sebezhetőséged, a tökéletlenségeid kimutatásával? Talán nem tévedek nagyot, ha azt mondom, valamennyi félelem lehet benned ennek kapcsán. Ez pedig természetes, hiszen a sebezhetőségünk kimutatása egyfajta kockázatvállalásnak felel meg, amikor ki vagyunk téve mások megítélésének és az esetleges elutasításnak is. Ugyanakkor számos pozitív hatása van annak, ha merjük megmutatni a gyengeségeinket is, mind egyéni, mind kapcsolati, mind pedig társadalmi szinten. Ráadásul a kutatások alapján sokkal jobban tartunk a saját sebezhetőségünk felvállalásától, mint amennyire ez indokolt lenne, mivel mások akár egyenesen vonzóbbnak és szimpatikusabbnak is tarthatnak, ha meg merjük mutatni hibáinkat, tökéletlenségeinket.
Gyakran félünk attól, hogy mások hogyan reagálnak, ha megmutatjuk sebezhetőségünket és tökéletlen részeinket. A kutatások azonban azt mutatják, hogy ezek a félelmek túlzóak a fejünkben, és hogy a hibáink vagy tökéletlenségeink elfogadása és felfedése hatására nemhogy kevésbé, hanem sokszor inkább csak még jobban kedvelnek minket az emberek („Beautiful Mess Effect”-nek is nevezik a hatást). De akkor miért félünk annyira attól, hogy megmutassuk sérülékeny oldalunkat?
Amikor beismerjük hibáinkat vagy gyengeségeinket, akkor annak a kockázatát is vállaljuk, hogy a másik erre hogyan reagál. Szerencsés helyzetben elfogadó módon, sőt, ahogy a fenti hatás is mutatja, akár szimpatikusabbak is lehetünk a másik szemében. Azonban az a lehetőség is ott van, hogy elutasítást vagy ítélkezést kapunk a másiktól, ami ellen pedig jogosan igyekszünk védekezni.
Mit is jelent pontosan sebezhetőnek tűnni? Íme néhány példa a sebezhetőség vagy a tökéletlenség kifejezésére:
- Beismerni, hogy hibát követtél el egy munkahelyi projekt/feladat kapcsán.
- Bocsánatot kérni valakitől, és elmondani neki, hogy tévedtél.
- Kifejezni a gyengeségeidet és segítséget vagy támogatást kérni.
A sebezhetőség felvállalásának számos pozitív hatása van. Egyikőnk sem tökéletes, ha pedig fel merjük vállalni hibáinkat, az azt is lehetővé teszi, hogy az emberek kevésbé legyenek kritikusak önmagukkal szemben. Mindemellett, ha van arról élményünk, hogy a sebezhetőségünk egy kapcsolatban felvállalható, akkor az mélyebb, tartalmasabb kapcsolódásokhoz vezet. Ez gyakran együtt jár a biztonság és az elfogadás élményével. Megmutatja, hogy lehetséges egyszerre tökéletlennek és szerethetőnek lenni.
Ha nehezedre esik megengedni magadnak, hogy felvállald tökéletlenségeid vagy sebezhetőséged, az alábbi mantrákat érdemes ismételned magadban:
Nem attól vagyok szerethető, ha tökéletes vagyok.
Nem akkor vagyok szerethető, ha teljesítek.
Nem vagyok egyedül azzal, hogy tökéletlen vagyok.
Mindemellett érdemes megkérdezned magadtól, hogy milyen félelmek állnak a sebezhetőség felvállalása mögött, mi tart vissza? Ezek a félelmek valójában mennyire reálisak a konkrét szituációkra vetítve? Vissza tudsz-e gondolni korábbi élményeidre, amikor felvállaltad a gyengeségeid? Akkor milyen reakciókat kaptál? Vagy ha saját élmény nehezebben jut eszedbe, akkor te hogyan reagálsz, amikor mások mutatják meg neked saját tökéletlenségeiket?
Novák Dóra