Az aktív hallgatás egy olyan kommunikációs készség, amely elengedhetetlen egy harmonikus párkapcsolathoz. Segít megérteni a másik fél érzéseit, gondolatait, és elmélyíti a kapcsolatban az érzelmi kötődést. Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány hasznos gyakorlatot.
Az aktív hallgatás több, mint puszta figyelem. Ez egy tudatos, empatikus jelenlét, ahol a cél nem a válaszadás, hanem a másik fél valódi megértése. Az aktív hallgatás erősíti a bizalmat, csökkenti a konfliktusokat és hozzájárul az érzelmi biztonsághoz is.
Így gyakorold az aktív figyelmet!
Fordíts teljes figyelmet a másikra: Az aktív figyelem alapfeltétele, hogy teljes jelenlétedet a másiknak szenteld, kapcsold ki a zavaró tényezőket, tarts szemkontaktust és fordulj a másik felé! A figyelem, amit a másiknak adunk, meghatározza az egész beszélgetés minőségét. Amennyiben a másik azt érzi, teljesen rá figyelsz, bizalmasabb légkör tud kialakulni, és több információt fog megosztani.
Hallgass ítélkezés nélkül: Kerüld az előítéleteket és a gyors következtetéseket! Ehelyett próbáld megérteni a másik fél nézőpontját anélkül, hogy rögtön megoldást keresnél. Ne minősítsd, amit a másik mond, hanem hallgasd végig, így sokkal több részlet megosztására adsz lehetőséget.
Használd a visszatükrözés eszközét: Ez a technika azt jelenti, hogy olykor a beszélgetés során összefoglalod a partnered gondolatainak vagy érzéseinek lényegét, hogy megerősítsd, valóban érted, amit mondott. Például: “Úgy hallom a beszámolódból, hogy ma igazán nehéz napod volt.” Természetesen nem szó szerinti visszamondásra van szükség, inkább csak a benyomások visszatükrözésére, ami segíti az egymásra hangolódást.
Tegyél fel nyitott kérdéseket: Az eldöntendő és zárt kérdések helyett (pl. „Akkor ez most rosszul esett?”), törekedj arra, hogy minél több nyitott kérdést alkalmazz, pl. „Mesélsz erről részletesebben?”, vagy „Mi az, ami igazán bántott ebben a helyzetben?”. A nyitott kérdések lehetőséget adnak egy téma mélyebb megértésére és az abban való elmerülésre is.
Adj időt a másiknak: Amikor aktív figyelmet gyakorlunk, akkor annak a játéknak a türelem is része. Adjunk időt és teret egymásnak, elvégre egy beszélgetés attól (is) lesz minőségi, hogy megteremtjük az időt az egymásra figyeléshez.
A figyelem olyan, mint egy izom: edzhető. Senki sem születik tökéletes hallgatótársnak, ám ez a készség fejleszthető, és amennyiben minőségileg szeretnénk kapcsolódni egymáshoz, mindenképpen megéri ezen dolgozni. Az egyik célkitűzésünkké válhat, hogy kicsit jobban odafigyeljünk egymásra, hiszen az időnk és a figyelmünk egyre értékesebb ajándék.
Ihász-Novák Dóra