Egészséges megküzdési stratégiák a stressz csökkentésére

A megküzdés egy vagy többféle mechanizmus alkalmazását jelenti, melynek a célja a pszichológiai stressz csökkentése. Ezek a dinamikus válaszok hatékony/nem hatékony vagy adaptív/maladaptív stratégiákba sorolhatók. A maladaptív megküzdési stratégiák olyan viselkedésformákat foglalnak magukba, amik rövidtávon az adott stresszes helyzet elkerülését teszik lehetővé, azonban hosszútávon egyáltalán nem válnak az egyén javára. Ezzel szemben az adaptív megküzdési stratégiák a stresszorhoz igazodnak, és az érzelmi stressz csökkentését célozzák. Az egészséges megküzdési mechanizmusok hatékonyan enyhíthetik a pszichológiai stresszre adott reakciók jellegét és hatását. Ezeket a módszereket hatékony, vagy adaptív megküzdési stratégiáknak is nevezhetjük, azaz az egyén számára előnyösek, és nem járnak káros következményekkel. Ezek közé tartoznak többek között az alábbiak:

  1. Egészséges érzelemközpontú megküzdési stratégiák

A kognitív átfogalmazás a stresszes helyzet pozitív érzelmi és/vagy kognitív átértékelését jelenti. Ez a technika különösen értékes a reziliencia fejlesztésében és a megpróbáltatásokhoz való rugalmas alkalmazkodásban.

A meditáció és a légzéstechnikák (mindfulness technikák) megnyugtatják az elmét, ellazítják a testet, és képesek megváltoztatni az amigdala működését is. Gyakran az is segít egy jó döntés meghozatalában, ha egy lépést hátralépünk, és a légzésünkre figyelve képessé válunk megnyugtatni a testünkben dúló fiziológiai folyamatokat.

A naplóírás terápiás és reflektív gyakorlat lehet a kihívásokkal szembesülő egyének számára, továbbá az írást a közvetlen problémamegoldás mellett az ötletek fejlesztésére, és egy adott helyzet megértésére is alkalmazhatjuk.

A nevetésről gyakran mondják, hogy a legjobb gyógyszer. Segít kiengedni a negatív érzelmeket, és csökkenteni a stresszhormonok szintjét. Továbbá a humor oldja a feszültséget és javítja a hangulatot (amit már egy előző cikkemben is részletesen kifejtettem: https://pszicholive.hu/a-humor-szerepe-a-parkapcsolatban/)

  1. Egészséges problémafókuszú megküzdés

Egy ún. alternatív megoldás meghatározása hatékony módszer a dilemmák kezelésére. Ez a folyamat magába foglalja a teljes körű információgyűjtést, a tervezést, és a kihívás kezelésére irányuló hatékony döntések meghozatalát. Ezt a módszert a fentebb említett naplóírással is gyakorolhatjuk.

  1. Egészséges jelentésfókuszú megküzdés

A „jó” megtalálása egy rossz helyzetben (hasonlóan a pozitív gondolkodáshoz) segít csökkenteni a negatív gondolatok által okozott mentális terheket. Ez a gondolkodásmód különösen előnyös a mindennapokban, ha mindfulness technikákkal is kiegészül.

  1. Egészséges társadalmi megküzdési stratégiák

Egy tanácsadó, vagy terapeuta segítségének igénybevétele is rendkívül hasznos lehet egy nehéz élethelyzetben vagy egy hosszabban elhúzódó stresszes időszakban, továbbá egy megbízható baráttal vagy kollégával való beszélgetés szintén segítség lehet a stressz enyhítésében és az erősebb kapcsolatok kiépítésében. A bizalom megteremtése egy kapcsolódásban nemcsak azt teszi lehetővé, hogy bátran kifejezhetjük érzéseinket, hanem egyúttal lehetőségünk van arra is, hogy elmélyüljenek az interperszonális kapcsolataink.

  1. Egészséges elkerülésre fókuszáló megküzdési stratégiák

A kontrollált figyelemelterelés, vagy önelterelés olyan tevékenység, amely arra szolgál, hogy elterelje a figyelmünket egy stresszes helyzetről. Ilyen tevékenység lehet például a zenehallgatás, vagy amikor elképzeljük magunkat egy olyan helyen, ahol jól éreznénk magunkat. Például megpróbálhatjuk elképzelni magunkat egy nyugodt és békés helyen (itt is lehet akár egy rövidebb meditációs technikát alkalmazni), miközben idegesen várunk egy érzelmileg és mentálisan is megterhelő helyzetben. Természetesen ajánlott, hogy minden ilyen figyelemelterelésre irányuló technikát megfelelő mértékben alkalmazzunk!

Végül a testmozgás nem csak arra ad lehetőséget, hogy egy rövid időre eltávolodjunk egy adott problémától, hanem számos egészségügyi előnyét is ismerjük, hiszen egyértelmű kapcsolat van a rendszeres testmozgás, az alacsonyabb pszichológiai distressz és az általános pozitív neurobiológiai válasz között. Más megküzdési stratégiákhoz hasonlóan fontos, hogy a testmozgás se váljon túlzott mértékűvé vagy kényszeressé.

Dr. Truzsi Alexandra
Dr. Truzsi Alexandra
Egyetemi adjunktus, pszichológus jelölt vagyok. Gyermekkorom óta fontos számomra a környezet védelme, valamint rendkívüli módon érdeklődöm az emberek személyisége és segítése iránt, mely a folyamatos tanulásom katalizátora egészen a mai napig. A pszichológia alapképzést 2022-ben, és jelenleg a pszichológia mesterképzést is (tanácsadás- és iskolapszichológia szakirányon) a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetében folytatom, ahol 2024 júniusában fogok végezni. Továbbá szenvedélyesen szeretek festeni. Az általam készített intuitív alkotásokkal és bejegyzésekkel, célom az olvasás és a művészet szeretetének népszerűsítése, melyek legtöbbször pszichológiai gondolatokkal aláfestve jelennek meg a @truzs.art instagram oldalamon.

Népszerűek

Az öt legfontosabb dolog, amit Dr. Vekerdy Tamás tanított nekünk

1. Nem az teljesít majd igazán jól a "kemény, versengő, taposó" felnőttéletben, akit már gyerekkorában is "kemény, versengő, taposó" körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg....

A mérgező emberek 5 leggyakoribb működése

Mindannyian ismerünk közelebbről vagy távolabbról olyan embert, aki rendre furcsa, nyomasztó érzést kelt bennünk, ráadásul erre sokszor csak akkor ébredünk rá, amikor már az...

Elszürkülni a másik mellett – Így marcangol szét lassan az érzelmi bántalmazás

A bántalmazás nem feltétlenül bántalmazásnak indul – intő jeleit egy kapcsolat elején olykor nehéznek tűnhet kiszűrni, és sokszor mire felszínre jön a másik „valódi...

A nárcisztikus szülő gyermeke örökké a „nem elég jóság” árnyékában élhet – 5 jel, hogy felismerd

„Ha egy mondatban kellene jellemeznem, milyen érzés egy ilyen örömgyilkos édesanyával élni egy életet, akkor annyit mondanék, hogy olyan, mintha rátett volna a hátadra...

Gázlángozás – A manipulációs stratégia, mely eléri, hogy őrültnek gondold magad

„Oh, ugyan már! Soha nem mondtam ilyet! Csak túlságosan érzékeny vagy. Nem tudom, hogy miért csinálsz akkora ügyet ebből…” – ha ismerősek ezek a...