Egyre nagyobb figyelmet kapnak a közösségi média platformjain is a különböző meditációs, relaxációs, mindfullness alapú módszerek, melyek segítségével hatékonyabban tudjuk kezelni a stresszt. Ennek hátterében az is áll, hogy a COVID óta megsokszorozódott azoknak a felhasználóknak (youtuberek, influencerek) a száma, akik jóga videókat, relaxációs zenéket vagy meditációs gyakorlatokat töltenek fel különböző közösségi média oldalakra. Egyrészt a mainstream médiában ez most egyfajta trendként jelenik meg, és könnyebben lehet a követők számát növelni, másrészt viszont pozitív fordulatot vehet az önmagunkról és testünkről való gondolkodás, ha egyre több olyan tartalommal találjuk szemben magunkat, ami azt hangsúlyozza, hogy test és lélek kapcsolata sokkal szorosabb, mint gondolnánk.
Napjaink egyik legnagyobb kihívása, hogy képesek leszünk-e egyáltalán visszakapcsolódni önmagunkhoz és a természethez, ha folyamatosan okoseszközökön keresztül gyűjtjük be az információt és ápoljuk kapcsolatainkat. Mai instant világunkban, ahol elsősorban a teljesítmény és a siker az érték, arra szoktatnak minket, hogy olyan célokat keressünk, ami kevés energiabefektetéssel és azonnali sikerélménnyel jár. Viszont a valódi és tartós változás időbe telik, ne üljünk fel a kattintásvadász tartalmakra, önmagunk megismerése, testünk szabályozása, a stresszel való megküzdés, a szorongás csökkentése időbe telik, nem fog megoldódni varázsütésre, nem fogunk hirtelen stresszmentes életet élni, pusztán azért, mert meghallgattunk pár relaxációs zenét. Viszont vannak nagyon jó módszerek, melyek elsajátításával képesek leszünk az önszabályozásra. Az autogén tréning is egy ilyen módszer.
A hosszú távon megélt szorongás, aggódás izomfeszültséggel jár, és ha nem áll rendelkezésünkre hatékony mód ennek levezetésére, az a „gúzsba kötöttség” érzését keltheti: mintha lemerevednénk, úgy érezhetjük, hogy a probléma óriási, mi pedig eszköztelenek vagyunk.
Bár a hétköznapi értelemben használt stressz kifejezés valami rosszat jelent, nem csak káros stressz létezik. Az eustressz – vagy jó stressz – a szervezet olyan rövidebb ideig tartó válaszreakciója az őt ért hatásokra, mely során javulhat a teljesítmény, motiváltabbakká válhatunk. Az izgalom, az adrenalinszint megemelkedése pozitívan is tud hatni a szervezetre: feldobódunk tőle (pl. ha egy nagyobb utazásra indulunk, vagy munkahelyet váltuk). Viszont minél több olyan stressz ér minket, amit nem tudunk hatékonyan kezelni, annál inkább veszíti el testünk és gondolkodásunk is a rugalmasságot: egyre inkább megmerevednek az izomcsoportok a testünk különböző területein, egyre nagyobb fájdalom érzettel jár a feszültség, és egyre inkább a problémára fókuszálunk – kattogunk – a megoldás viszont egyre távolibbnak tűnik. Ezt nevezzük distressznek, mely már hosszú távon károsan hat a szervezetre.
A szorongás kiterjedt érzése annak a bizonytalan állapotnak, hogy valami rossz fog történni. A relaxált állapot pedig annak az érzésnek, hogy minden rendben lesz.
Az autogén tréning egy olyan komplex relaxációs módszer, mely azon az elven alapul, hogy a testem képes ellazulni, melynek van egy fiziológiai mechanizmusa, és a módszer erre épít.
Az önmagammal kapcsolatos érzéseket és gondolatokat egy relaxált állapotban tudatosabban érem el, így azt az üzenetet közvetítem magamnak, hogy képes vagyok megoldani a problémáimat. Mivel a distressz azt az üzenetet képviseli, hogy gyenge vagy, nem vagy elég jó, nem tudod megoldani a helyzetet, baj történhet, passzív elszenvedőivé válunk az eseményeknek, ezzel szemben az autogén tréning megismerése során azt tanítom meg magamnak, hogy képes vagyok aktívan kezelni a stresszhelyzetet, hogy önerőből el tudok jutni A-ból B-be.
A megfelelő képesítéssel rendelkező szakember (relaxációs gyakorlatvezető, autogén tréning gyakorlatvezető vagy terapeuta) segítségével nagyjából 10-12 alkalom alatt megtanulható, és már az első relaxáció után gyakorolható otthon. Bárhol végezhető, nem igényel segédeszközöket. Kanapén ülve, ágyon/földön fekve, kényelmes testtartásban, önmagam számára halkan vagy teljesen csöndben elismételve a mondatokat elérhető egy olyan relaxált – önmagamra fókuszált – állapot, mely során ellazítom, felszabadítom az izmaimat, egész testemet, gondolatimat, érzéseimet. Önmagamhoz fordulok ingerként, és ez fog változást eredményezni a testemben.
A szakemberrel való rendszeres találkozások során átbeszélik az otthoni gyakorlások tapasztalatait, a felmerülő érzéseket, gondolatokat, s ezeket a kliens aztán maga értelmezi. A rendszeres gyakorlás az egyik legfontosabb eleme annak, hogy hatékonyan lehessen használni, és bárki képes megtanulni.
A nagyjából 8-10 perces gyakorlat könnyen a mindennapok részévé válhat, segítségével csökkenthető a stressz és a szorongás, csökkenthető a pánikroham intenzitása és gyakorisága, segít megelőzni és javítani azokat az állapotokat, melyek kialakulásának hátterében gyulladásos folyamatok állnak (pl. gyulladásos bélbetegségek, ízületi megbetegedések stb.) Egészségvédő és megtartó ereje mellett fokozza a tudatos működést.