Egy hosszú távú kapcsolatban évek elteltével természetes, hogy változunk, és ezek az akár személyiségbeli – akár környezetünkben létrejövő változások a kapcsolatainkon is lenyomatot hagynak. Szerencsés esetben együtt fejlődünk, közösen alakítjuk a céljainkat, azonban az is előfordulhat, hogy más irányba kezdünk változni és ezáltal azt érezzük, elfejlődünk egymás mellett, eltávolodunk egymástól. Visszatekintve nehéz lehet meghatározni azokat a pontokat, amik egy pár tagjainak eltávolodásához vezettek, de vannak olyan jelek, amik ha tartósan fenn állnak, akkor azokra érdemes odafigyelni, és időben kezelni őket. Cikksorozatunk első részében a leggyakoribb figyelmeztető jeleket vesszük végig, a második részben pedig arról írunk, milyen megoldásokhoz nyúlhatunk, ha azt vesszük észre, hogy távolodunk egymástól.
Egy kapcsolat olyan, mintha két autó menne egymás mellett az úton. Amikor egymással párhuzamosan haladnak – és igen, jönnek olykor bukkanók -, akkor együtt tudják élvezni a kilátást és az utat. Hasonló élményeket szereznek, hiszen egy irányba haladnak és ugyanazon az úton mennek végig. Amikor azonban úgy döntenek, hogy különböző utat választanak, akkor a távolság hirtelen meg fog nőni közöttük.
Nézzük meg, milyen jelei vannak annak, ha egy párkapcsolatban (akár nem tudatos módon) más utat kezdünk választani és távolság kezd kialakulni közöttünk:
Nem egymásnak mesélitek el a veletek történteket
Általában, ha történik velünk valami, a párunk az első, akivel ezt szeretnénk megosztani. Ha ez elkezd megváltozni, és úgy érzed, szívesebben osztod meg a saját élményeidet másokkal, mint a pároddal, akkor ez annak a jele lehet, hogy elkezdtetek eltávolodni egymástól. Érdemes feltenni magadnak ilyenkor a kérdést: mi az, amit másoktól megkapsz, amikor mesélsz nekik és a párodtól nem? Több figyelmet vagy egyszerűen csak valóban értő figyelmet? Mások képesek jobban ráhangolódni arra, amit mesélsz? Ha igen, akkor ez miért lehet? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása segíthet elindulni a megoldás irányába.
Nem együtt töltitek a szabadidőtöket
Ha azt veszed észre, hogy a szabadidőd nagy részét másokkal tervezed (vagy tervezitek) szívesebben, akkor ez azt jelenti, hogy egymást hátrébb priorizáltátok. Ennél a pontnál szintén érdemes elgondolkodni ennek okán, mely ezerféle lehet. Mennyire vannak még olyan közös tevékenységeitek, melyeket élvezni tudtok?
Egyedül érzitek magatokat akkor is, amikor együtt vagytok
Normális esetben az együtt töltött idő feltölt minket, és tulajdonképpen sokszor mindegy is, mit csinálunk együtt, a lényeg, hogy együtt vagyunk. Ha azonban távolság ékelődött egy pár tagjai közé, akkor feszengőssé válhat a közösen eltöltött idő és azt érezhetjük, szívesebben lennénk máshol, mással, vagy akár egyedül.
Kevesebb a közös jövőbeli terv
Egy kapcsolat lendületét és a közös célokat a jövőbeli tervek is meghatározzák. Amikor a másikat kevésbé érezzük közel magunkhoz, akkor ezek a közös tervek is veszítenek erejükből. Előfordulhat, hogy kevésbé látod a jövőt a másikkal, és figyelmeztető jel lehet, ha a jövőbeli terveidben nem szerepel a másik.
Hiányzik a testi kapcsolódás
Azaz kevesebb az intimitás, ami nem csak a szexben nyilvánul meg. Ha azt tapasztaljátok, hogy kevesebb az érintés, ha kevésbé érzitek, hogy szívesen lennétek fizikailag is minél közelebb egymáshoz, akkor van egy kimondatlan távolság a kapcsolatban.
Nem vállaljátok fel a nehéz beszélgetéseket
Minden kapcsolatnak vannak olyan időszakai, amikor szükség van arra, hogy mélyebben beszélgessünk egy-egy témáról és felvállaljuk a gondolatainkat és érzéseinket. Szintén eltávolodásra utalhat, ha ezek a beszélgetések nem valósulnak meg, azaz már kevésbé érzitek fontosnak a kapcsolatot ahhoz, hogy változásokat indítsatok el, hogy fejlesszétek és hogy időt és energiát szenteljetek neki és egymásnak. A probléma azonban az, hogy a fel nem vállalt konfliktusok és nehéz beszélgetések csak még tovább mélyítik a szakadékot.
Megváltozott az érdeklődési körötök
Egy kapcsolat fontos részét képezi a közös érdeklődési kör és a kölcsönösen kedvelt tevékenységek. Ha ez megváltozik, akkor nehezebbé válhat a kapcsolódás, s ez szintén távolságot szülhet.
Minden apróság vitához vezet
Természetes, hogy egy kapcsolatban vannak viták, azonban amikor arra a pontra jutnak a párok, hogy minden ok nélkül is képesek vitázni, akkor ez a fajta feszültség még inkább távolítja őket egymástól.
Annak érdekében, hogy az eltávolodás visszafordítható legyen és újra visszataláljatok egymáshoz, ha érintettek vagytok a témában, érdemes odafigyelni és tudatosítani ezeket a jeleket. Cikksorozatunk következő részében megnézzük, mi segíthet visszafordítani ezt a folyamatot és hogyan építhettek hidat a köztetek kialakuló szakadékra.