Vissza a feladóhoz: mit tehetünk a nemkívánatos, negatív gondolatainkkal?

Amikor rendelünk valamit, ami nem megfelelő, akkor szinte automatikusan jön az ötlet, hogy küldjük vissza. De gondoltál-e már hasonlóképp a saját gondolataidra is? Azaz, hogy amikor az agyad valami negatív, kritikus, vagy nem túl segítőkész gondolattal kínál meg, akkor dönthetsz úgy, hogy nem fogadod el és valami konstruktívabbat kérsz helyette. Cikkünkben ehhez hoztunk egy könnyen kipróbálható, és a rutinunkba beépíthető gyakorlatot.

 

Tudatosítani, hogy nem kell automatikusan elfogadnod minden gondolatodat, hanem ezeket akár meg is kérdőjelezheted, vagy lecserélheted őket hasznosabbra, igazán nagy erővel bírhat. Ha hajlamos vagy negatív belső beszédre, ruminációra, vagy túlgondolásra, akkor számodra is hasznos lehet a ’vissza a feladóhoz’ módszer.

 

A gondolataink formálják az érzéseinket és a viselkedésünket, így amennyiben képesek vagyunk megváltoztatni, formálni a gondolkodásunkat, úgy az az egész viselkedésünkre és hangulatunkra is kihatással lesz.

 

Tőled függ, hogyan szólsz saját magadhoz

 

A belső hang, mely mindannyiunk fejében ott van, lehet pozitív vagy negatív, de a legfontosabb, hogy nem kell elfogadnod, bármit is hallasz tőle. Van befolyásod arra, hogy alakítsd és támogatóbbá, konstruktívabbá tedd.

 

A nemkívánatos gondolatok átalakítása mellett az is hasznos, ha megpróbálod megérteni, miért jelenhetnek meg bizonyos negatív gondolatok a fejedben. Gyakran ezek a belső hiedelmeidből táplálkoznak, vagy épp félelmeken alapulnak, de olyanok is vannak, amik szimplán képtelenségek.

 

Átlagosan naponta 60-80.000 gondolatunk van, melyeknek csak töredékét tudatosítjuk. Agyunk szerkezete folyamatosan változik a neuroplaszticitásnak köszönhetően, és a jó hír az, hogy ebben a változásban aktív szerepet vállalhatunk azzal, hogy formáljuk a gondolatainkat.

 

Bármikor alkothatsz új útvonalakat

 

A gondolataink útvonalát úgy érdemes elképzelni az agyunkban, mint a nyomokat a friss hóban. Minél többször átmegyünk egy nyomon, annál erősebb lesz, de mindig dönthetünk úgy, hogy új útvonalakat próbálunk ki. Így működik ez a gondolatainknál is: ha egy gondolat számtalanszor megerősítést nyer (mert például nem is kérdőjelezed meg), akkor egyre erősebbé válik a nyom. Ha tudatosan megváltoztatsz egy gondolatot, akkor új kapcsolatok jönnek létre az agyadban, és minél többször gyakorlod az új gondolkodásmódot, annál erősebb lesz ez az új útvonal.

 

Egyszerű gyakorlat a gondolataid átalakításához

 

Így tehát, amikor egy nemkívánatos gondolat jelenik meg a fejedben, a következő kérdéseket tedd fel magadnak:

 

Honnan jön ez a gondolat? Mi válthatta ki?

Korábban is megjelent már benned ez a gondolat? A negatív gondolkodási mintázatok hajlamosak ismétlődni, így érdemes megfigyelni a visszatérő gondolatokat.

Mi történne, ha elfogadnád ez a gondolatot? Szolgálna téged? Hogyan alakítaná a jövőbeli éned?

Hogy érzed magad ennek a gondolatnak a hatására?

Mi lenne egy jobb alternatíva a megjelenő gondolatra?

 

Fontos, hogy az új, alternatív gondolatnak hihetőnek kell lennie számodra, hiszen csak így fogod tudni befogadni. Emiatt is érdemes első lépésként a fenti kérdéssort végiggondolni.

 

A gondolkodásunk alakítása, és a belső világunk megismerése egy élethosszig tartó folyamat. Ahogy naponta kétszer fogat mosunk, úgy érdemes apró rutinokat beépítenünk a mentális jóllétünk érdekében is, például egy rövid naplózást reggel és este. A gondolataink tudatosításával igazán nagy erőre tehetünk szert és magasabb életminőséget teremthetünk önmagunk számára, ha felhatalmazzuk magunkat azok formálására.

 

Novák Dóra

Novák Dóra
Novák Dóra
A nevem Novák Dóra, pszichológus és kognitív viselkedésterápiás (CBT) konzultáns- jelölt vagyok. Szenvedélyem az emberekkel való foglalkozás, mások erősségeinek felszínre hozása és az általam megszerzett pszichológiai tudás átadása, hogy ezáltal kiegyensúlyozottabb életvitelt és minőségibb kapcsolatokat tudjunk létrehozni és fenntartani. Az egyéni pszichológiai konzultációk mellett egy tréning-tanácsadó cégnél dolgozom, ahol több különböző nagyvállalatnak tartok vezetőfejlesztési – és mentális jóllét képzéseket. Legfőbb érdeklődési területem és szívügyem a mentális jóllét fejlesztés (stresszkezelés, munka-magánélet egyensúly, kiégés megelőzése, az önmagunkkal való kapcsolat erősítése, hatékony szokások kialakítása stb.), így a PszichoLive oldalán is számos írást olvashattok tőlem ezekben a témákban.

Népszerűek

Az öt legfontosabb dolog, amit Dr. Vekerdy Tamás tanított nekünk

1. Nem az teljesít majd igazán jól a "kemény, versengő, taposó" felnőttéletben, akit már gyerekkorában is "kemény, versengő, taposó" körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg....

A mérgező emberek 5 leggyakoribb működése

Mindannyian ismerünk közelebbről vagy távolabbról olyan embert, aki rendre furcsa, nyomasztó érzést kelt bennünk, ráadásul erre sokszor csak akkor ébredünk rá, amikor már az...

Elszürkülni a másik mellett – Így marcangol szét lassan az érzelmi bántalmazás

A bántalmazás nem feltétlenül bántalmazásnak indul – intő jeleit egy kapcsolat elején olykor nehéznek tűnhet kiszűrni, és sokszor mire felszínre jön a másik „valódi...

A nárcisztikus szülő gyermeke örökké a „nem elég jóság” árnyékában élhet – 5 jel, hogy felismerd

„Ha egy mondatban kellene jellemeznem, milyen érzés egy ilyen örömgyilkos édesanyával élni egy életet, akkor annyit mondanék, hogy olyan, mintha rátett volna a hátadra...

Gázlángozás – A manipulációs stratégia, mely eléri, hogy őrültnek gondold magad

„Oh, ugyan már! Soha nem mondtam ilyet! Csak túlságosan érzékeny vagy. Nem tudom, hogy miért csinálsz akkora ügyet ebből…” – ha ismerősek ezek a...