Minél kevesebbet tudunk egy témáról, annál kevésbé vesszük észre, hogy mennyi mindent nem tudunk – ezt a jelenséget a kutatók Dunning-Kruger hatásnak nevezték el. Úgy tűnik, hogy csak akkor kezdjük reálisan látni a tudásunk határait, amikor elmélyülünk az adott témában. Na de mit tehetünk annak érdekében, hogy ne essünk bele az önbizalom csapdájába?
A Dunning-Kruger-hatás: amikor nem tudjuk, hogy nem tudjuk
Ez a jelenség magyarázza azt is, hogy a kezdők miért hajlamosak gyakran túlbecsülni a képességeiket. Ha kevés tudásunk van, hiányzik az a perspektíva, amely segítene felismerni a hiányosságainkat. Ez két problémát szül: hiányos tudásunk helytelen következtetésekhez vezet, illetve ezek a hibák megakadályozzák, hogy felismerjük a tévedéseinket.
Ez a kognitív torzítás széles körben jelen van, és rossz döntéseket, merev gondolkodásmódot eredményezhet. Ha azt hisszük, már mindent tudunk, kevésbé vagyunk nyitottak új nézőpontokra vagy további tanulásra.
Hogyan ismerhetjük fel a túlzott önbizalmat?
A Dunning-Kruger-hatás mindannyiunkat érinthet időnként. Az alábbi jelek arra utalhatnak, hogy túlbecsülöd a tudásodat, képességeidet:
- Gyakran magyarázol el másoknak dolgokat, anélkül, hogy kértek volna rá.
- Gyorsan elveted mások ötleteit, mert úgy gondolod, nem értenek hozzá.
- Úgy érzed, hogy eleget tudsz, és nem érzel késztetést arra, hogy mélyebben utánanézz dolgoknak.
Hogyan kerülheted el az önbizalom csapdáját?
A következőkben megosztunk néhány tippet, melyek segítenek abban, hogy reálisabb képet tudj kialakítani magadról.
- Teszteld a tudásodat
Azaz ne ugorj azonnal következtetésekre felszínes ismeretek alapján! Ahelyett, hogy a meglévő elfogultságodat igazoló gyors Google-keresést végeznél, nézz utána átfogóbb forrásoknak!
- Tekints az új tudásra úgy, mint valaminek a kezdetére
Az új dolgok megtanulása izgalmas, de emlékezz arra, hogy ez csak az első lépés! Használj olyan kifejezéseket, mint például: „Eddigi ismereteim szerint…” vagy „Nem vagyok biztos az összes részletben, de úgy gondolom…”! Ez nemcsak párbeszédet indít, hanem emlékeztet arra is, hogy a tudásod mindig bővíthető.
- Fogadd el a kritikát
Légy nyitott arra, hogy megkérdőjelezzék az érveidet! Még jobb, ha van valaki körülötted, aki az „ördög ügyvédjét” képviseli, aki segíthet az érveid mélyebb megértésében és a hibák felismerésében.
- Őrizd meg a kíváncsiságodat
Vizsgálj meg témákat úgy, mintha egy vitára készülnél, ahol a saját álláspontod ellen kell érvelned! Ez segít felfedezni a bizonytalan részleteket, megkérdőjelezni a feltételezéseidet, és empátiát építeni az eltérő nézőpontok iránt.
Egy egyszerű, de hatékony módszer a kíváncsiság fenntartására a „Miért?” kérdés ötször egymás után történő megválaszolása. Ez a technika segít lebontani a felszínes feltételezéseket, és mélyebb megértést nyújt.
- Maradj nyitott és alázatos
Az önbizalom csapdájának elkerülése nem azt jelenti, hogy állandóan kételkedned kell magadban — sokkal inkább azt, hogy nyitott maradj a fejlődésre és a tanulásra. Emlékeztesd magad arra, hogy minél többet tanulsz, annál tisztábban fogod látni a tudásod határait! Használd a kíváncsiságodat iránytűként, hogy mindig mélyebbre áshass, és folyamatosan fejlődhess!
Ihász-Novák Dóra
Felhasznált forrás:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/people-planet-profits/202411/the-overconfidence-trap