Gyengének érzed magad, ha segítséget kérsz? Amikor valaki felajánlja, hogy segít valamiben, legyen az egy munkafeladat, fűnyírás vagy vacsora utáni mosogatás, a legtöbbször ösztönösen elutasítod? Még ha tudod is, hogy jószándékú a nagylelkűségét felajánló személy, egyszerűen egy kellemetlen érzés jelenik meg benned, és nem tudod, hogy miért? Nincs azzal semmi baj, ha élvezed a függetlenséget, de a segítség rutinszerű visszautasítása egy idő után kimerítő lehet, és eltávolodhatsz a szeretteidtől is. Az alábbi cikkben megnézzük, hogy miért olyan nehéz elfogadni a segítséget, valamint, hogy hogyan kezdheted el befogadni vagy kérni azt a típusú támogatást, amire igazán szükséged lenne.
Miért olyan nehéz elfogadni a segítséget?
A legtöbb ember őszintén és örömmel nyújt segítő kezet másoknak. Biztosan te is érezted már, hogy mennyire jó érzés jótékony cselekedetekkel támogatni azokat az embereket, akiket szeretsz, vagy akik rászorulnak. Akkor miért olyan nehéz elfogadni ugyanezeket a kedvességeket, amikor saját magadról van szó? Ennek több oka is lehet.
- Ha olyan személyiség vagy, aki arra összpontosít, hogy mindig erősnek és függetlennek tűnjön a külvilág számára, akkor egy felajánlott segítség elfogadásával sebezhetőnek érezheted magad, ami konfliktust okozhat a magadról kialakított énképeddel. Például munkában vagy szakmai berkekben úgy érezheted, hogy imposztor szindrómában szenvedsz, és ha segítséget kérsz az egyenlő lesz azzal, hogy kudarcot vallottál. A valóságban azonban a segítség nyújtása és elfogadása egyaránt a szociális kapcsolatok része, és nem a te erősségedre vagy gyengeségedre utal.
- A múltbeli negatív tapasztalatok arra is megtaníthattak, hogy a segítségkérés a gyengeség vagy a kisebbrendűségi érzés Most a jelenben pedig azért esik nehezedre elfogadni a segítséget, mert bűntudatot érzel, vagy aggódsz amiatt, hogy a gyengeséged miatt mások megítélnek majd. Ez a bűntudat-érzés az alacsony önbecsülésből fakadhat, ami miatt azt gondolod, hogy nem érdemled meg a támogatást, vagy hogy másokat „terhelj”. Ennek következtében azonban előfordulhat, hogy valóban nem kapod meg a számodra szükséges segítséget, mert érzéseidet elnyomod, és az egészről az lesz a benyomásod, hogy egyedül kell megbirkóznod a problémákkal, így az önbeteljesítő kör be is zárult.
- Végül, előfordulhat az is, hogy azért állsz ellen a segítségnek, mert nem hiszed el, hogy tényleg szükséged van rá. Ez gyakori a mentális problémákkal küzdő embereknél. Egy depresszióval küzdő személy esetleg igazolhatja vagy tagadhatja a tapasztalatait, hogy elkerülje a segítségkérést. Hasonlóképpen, egy függőségben szenvedő személy nem akarja elhinni, hogy a függősége hatással van az életére.
Ezekben az esetekben fontos, hogy meghallgassuk a segítséget nyújtó embereket, hogy reális perspektívát kapjunk. Azért nyújtanak segítséget, mert törődnek velünk, és mert úgy gondolják, hogy szükségünk van rá.
Mit tehetsz?
Bárhonnan is származzon, a segítség elutasításának késztetése következményekkel járhat az egészségedre és a kapcsolataidra nézve. A jó hír az, hogy bárki számára lehetséges, hogy fejlődjön abban, hogy befogadóbb legyen ezen a téren. Vess egy pillantást ezekre a módszerekre, amelyekkel elkezdheted beengedni a feléd forduló emberek segítségét:
- Keresd meg a kellemetlen érzés forrását: Kérdezd meg magadtól, miért nem szeretsz segítséget kérni! A büszkeséged az oka? Rossz tapasztalatod volt a múltban, amikor segítséget kértél? Amint megérted a kényelmetlenséged forrását, elkezdheted megkérdőjelezni azt.
- Vedd figyelembe a másik oldalt is: Mielőtt visszautasítanád valakinek a segítségét, gondold végig, hogyan éreznéd magad az ő helyében! Ha szeretsz segíteni az embereknek, gondolj úgy a segítség elfogadására, mint egy lehetőségre, hogy másoknak is megadod ugyanezt a lehetőséget.
Fordulj szakemberhez: Ha a segítség elfogadására való képtelenséged tartósan szorongást okoz az életedben, vagy ha komoly függőségi problémával küzdessz, akkor fontos egy segítő szakember felkeresése, aki meg tudja adni számodra a szükséges támogatást ebben a folyamatban.