Előfordult már, hogy titkoltál valamit a párod elől? Ha igen, nem vagy ezzel egyedül. Felmérések szerint az emberek 60%-a igennel válaszol erre a kérdésre, ami elég nagy arány ahhoz, hogy utánajárjunk, milyen hatása is van a titkoknak párkapcsolatainkra.
Természetesen nem mindegy, milyen jellegű titkokról van szó. Egy 2021-es felmérésben a válaszadók 23%-a hallgatott el félrelépést, 19% pedig azt, hogy vonzódik valaki iránt. Közel 20%-uk vallotta azt, hogy valami olyan dolgot titkolt, amit szégyell a másik előtt. De mi a fő motivációnk, amiért a titkolózás útját választjuk párunk előtt?
A tavaly készült felmérésben a válaszadók fele azért nem merte titkát megosztani párjával, mert szégyellte azt, vagy épp nem akart szégyent átélni annak megosztásával. 43% önmagát szerette volna védeni ezzel, 32% pedig a kapcsolatát. Láthatjuk tehát, hogy egészen különféle okok állhatnak amögött, miért is titkolunk valamit.
Milyen hatása van a titkolózásnak?
A titkolózás kiválthat bűntudatot, s együttjárhat szégyennel, frusztrációval és szorongással is. Ráadásul hosszútávon kifejezetten megbetegítő, felemésztő hatása van a ki nem mondott szavaknak. Ez előbb-utóbb a kapcsolatban is nyomot hagy, azaz, ha nem is pontosan a titoknak, a titkolózásnak szinte biztosan megjelenik a hatása párkapcsolatunkban is. A titkokat rejtő kapcsolatban ugyanis gyakran a másik fél is megérzi, hogy valami nincs rendben. Ez a másikból bizonytalanságot, tehetetlenséget válthat ki, miközben különböző forgatókönyvek is lejátszódhatnak benne arra vonatkozóan, hogy mi okozhatja a kialakuló diszharmóniát.
A titok, ami távolságot képez
Bár ahogy említettük, a titkok sokfélék lehetnek, szinte az összes típusukról elmondható, hogy távolságot képeznek két fél között egy kapcsolatban, s rombolják a bizalmat.
Titkaink hátterében állhat félelem, megbánás, bűntudat, s számos ok, amiért azt nem merjük nyíltan közölni a másikkal. Mégis, a titkok rövid és hosszútávon is megviselnek egy kapcsolatot, ezért az alábbi néhány lépés végiggondolását javasoljuk:
Próbálj meg válaszolni a következő kérdésekre:
Mi az oka annak, hogy titkolsz valamit?
Mi az, amivel félsz szembenézni? Ha mégis megtennéd ezt, mi történne?
Hogyan járulna hozzá a kapcsolatotokhoz, ha megosztanád ezt a titkot a másikkal?
Benned milyen érzések jelennének meg, ha a másik titkolna valamit?
Milyen előnyei lehetnek a titkok megosztásának?
Egy előnye biztosan van a titkok megosztásának: megszűnik a belső feszültség mindkét félben, s előfordulhat, hogy felszínre jönnek problémák. Ez azonban már egy szerencsésebb helyzet, hiszen itt már mindkét fél tudja, pontosan miről is van szó, és lehetőségük van együtt megoldani a felmerülő konfliktusokat. Az is előfordulhat, hogy teljesen belelovalljuk magunkat bizonyos forgatókönyvekbe, aztán végül teljesen másképp zajlik le a beszélgetés, s a párunk sokkal jobban fogadja azt, amit el szerettünk volna mondani neki.
Sok esetben a titkok felfedése megerősíti a két fél közötti kapcsolatot és bizalmat, hiszen egy új intimitási szintre lépnek azzal, hogy ez egyik olyasvalamit mond el, ami egyébként nehezére esik.
Mindemellett a saját magunkba vetett bizalmunk is erősödik, hiszen elég erősnek és bátornak érezzük magunkat, hogy megosszuk az adott kényes/kellemetlen/szégyenletes/félelmet kiváltó dolgot a másikkal.
Bármi is lesz a kimenetele a titok felfedésének, azt az elvet tartsuk szem előtt, hogy ha szeretjük és tiszteljük a másikat, akkor nem hagyhatjuk, hogy a kimondatlan szavak férkőzzenek közénk.
Felhasznált forrás:
https://www.psychologytoday.com/us/blog/your-future-self/202105/secrets-and-love