3 kreatív gyakorlat a 2024-es éved összegzéséhez

Elérkezett egy új év, ilyenkor pedig érdemes lehet egy kicsit lelassulni, visszatekinteni a mögöttünk álló évre és összegezni, hogy mi minden történt velünk. Cikkünkben most három – a kreativitást is megmozgató – gyakorlatot hoztunk, melyeket külön-külön, de akár egymást követően is elvégezhettek.

 

Mielőtt belevágsz bármelyik gyakorlatba, hozz magadnak egy finom meleg italt, egy füzetet vagy néhány lapot, tollat, színes ceruzákat és tegyél be valami kellemes zenét a háttérbe. Hangolódj rá a gyakorlatra, csendesítsd le a külvilágot körülötted, és teremtsd meg a befelé fordulás, a lelassulás hangulatát.

 

  1. Asszociációk az évvel kapcsolatban

Az első gyakorlatban arra kérlek, egy üres oldalra/lapra csak kezdj el szavakat felírni, amik eszedbe jutnak a 2024-es évről. Lehetnek ezek élmények, benyomások, érzések, jelzők, bármi, ami beugrik neked a mögötted álló évről. Ennek a gyakorlatnak adj időt: lehet, hogy néhány perc elteltével úgy érzed, mindent kiírtál magadból, de érdemes hagyni, hogy ezt követően is kiegészüljenek a gondolataid és hozzáférj mélyebb megélésekhez is.

 

Ha úgy érzed, készen vagy, érdemes lehet megfigyelni, mely szavak jutottak először eszedbe és melyek jöttek a legvégén. Bekarikázhatod azt az öt szót, ami a legerősebb lett a felsorolásból és ami a legjobban leírja az éved. Megnézheted azt is, mennyi pozitív és mennyi negatív jelző jutott eszedbe az évedről.

 

  1. Érzelmi görbe

A következő gyakorlathoz arra kérlek, rajzolj két tengelyt: a vízszintes tengely az időt fogja jelölni, azaz januártól decemberig fog tartani. A hónapokat érdemes bejelölni ezen a vízszintes tengelyen. A függőleges tengely pedig érzéseket fog jelölni: az origó feletti rész a pozitív érzéseket, az alsó része a tengelynek pedig a negatív érzéseket.

 

Ha megvan az alap, akkor arra kérlek, rajzold meg az éved érzelmi görbéjét: azaz az év melyik szakaszát miképp élted meg érzelmileg? Inkább a pozitív vagy inkább a negatív érzelmek domináltak? Segítségképp a görbe megrajzolása előtt akár a hónapokat is végig gondolhatod egyesével, hogy mikor mik voltak a kiemelkedő események és mi volt jellemző a hangulatodra. Ha kicsi ikszekkel vagy pontokkal bejelölöd, hogy melyik hónapnál milyen érzelem dominált, utána a görbét is könnyebb lesz megrajzolni.

 

Miután készen vagy, nézz rá az éved érzelmi görbéjére. Amit egyből látni fogsz, az az, hogy ez mennyire hullámzó és hogy a pozitív vagy a negatív megélések voltak-e túlsúlyban. Arra biztatlak, hogy ne ítélkezz, bármi is rajzolódik ki, légy elfogadó magaddal és emlékeztesd magad arra, hogy minden esemény hozzád tesz valamiképp.

 

  1. Hálalevelek

Végül, az egyik kedvenc – nem tipikus – évösszegző gyakorlatomat osztanám meg veletek. Válaszd ki az életedben jelenleg azt a 3-5 személyt (lehet több és kevesebb is természetesen), akik az idei évedben meghatározó szerepet töltöttek be számodra. Ha megvan, akkor mindegyiküknek írj egy levelet, amiben kiemeled, miért vagy nekik hálás, melyek voltak a közös meghatározó pillanataitok az évben, mi az, amit köszönsz nekik, mi az, amiben támogattak, vagy amit tanítottak neked.

 

Ebben a gyakorlatban a számodra fontos, meghatározó személyeken keresztül tekinthetsz vissza az évedre. Ráadásul, amennyiben a leveleket nekik is szívesen odaadod, biztosan nagyon sok pozitív érzéssel fogják fogadni a soraid.

 

Ti miképp szoktátok összegezni az éveteket?

 

Novák Dóra

Novák Dóra
Novák Dóra
A nevem Novák Dóra, pszichológus és kognitív viselkedésterápiás (CBT) konzultáns- jelölt vagyok. Szenvedélyem az emberekkel való foglalkozás, mások erősségeinek felszínre hozása és az általam megszerzett pszichológiai tudás átadása, hogy ezáltal kiegyensúlyozottabb életvitelt és minőségibb kapcsolatokat tudjunk létrehozni és fenntartani. Az egyéni pszichológiai konzultációk mellett egy tréning-tanácsadó cégnél dolgozom, ahol több különböző nagyvállalatnak tartok vezetőfejlesztési – és mentális jóllét képzéseket. Legfőbb érdeklődési területem és szívügyem a mentális jóllét fejlesztés (stresszkezelés, munka-magánélet egyensúly, kiégés megelőzése, az önmagunkkal való kapcsolat erősítése, hatékony szokások kialakítása stb.), így a PszichoLive oldalán is számos írást olvashattok tőlem ezekben a témákban.

Népszerűek

Az öt legfontosabb dolog, amit Dr. Vekerdy Tamás tanított nekünk

1. Nem az teljesít majd igazán jól a "kemény, versengő, taposó" felnőttéletben, akit már gyerekkorában is "kemény, versengő, taposó" körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg....

A mérgező emberek 5 leggyakoribb működése

Mindannyian ismerünk közelebbről vagy távolabbról olyan embert, aki rendre furcsa, nyomasztó érzést kelt bennünk, ráadásul erre sokszor csak akkor ébredünk rá, amikor már az...

Elszürkülni a másik mellett – Így marcangol szét lassan az érzelmi bántalmazás

A bántalmazás nem feltétlenül bántalmazásnak indul – intő jeleit egy kapcsolat elején olykor nehéznek tűnhet kiszűrni, és sokszor mire felszínre jön a másik „valódi...

A nárcisztikus szülő gyermeke örökké a „nem elég jóság” árnyékában élhet – 5 jel, hogy felismerd

„Ha egy mondatban kellene jellemeznem, milyen érzés egy ilyen örömgyilkos édesanyával élni egy életet, akkor annyit mondanék, hogy olyan, mintha rátett volna a hátadra...

Gázlángozás – A manipulációs stratégia, mely eléri, hogy őrültnek gondold magad

„Oh, ugyan már! Soha nem mondtam ilyet! Csak túlságosan érzékeny vagy. Nem tudom, hogy miért csinálsz akkora ügyet ebből…” – ha ismerősek ezek a...