Ha egy pár úgy dönt, hogy újrakezdik a kapcsolatukat, ahhoz elengedhetetlen a sebezhetőség és a nyitott szív, ami elsőre ijesztőnek tűnhet, főleg ha a múltban megbántottátok egymást vagy megtapasztaltátok a bizalom elvesztését. Azonban van néhány hasznos gyakorlat, ami segítségül szolgálhat, hogy ezúttal egy mélyebb kapcsolat alakuljon ki köztetek. Az első lépés egy egészséges, tiszta lappal induló kapcsolat megteremtéséhez az, hogy elengedjük a régi, nem működő kapcsolatunkból származó sértettségünket és egos játszmáinkat, félelmeinket, vagyis ne ugyanazt a káposztát melegítsük fel újra, amiből kiléptünk. Ennek tudatosítása fogja első körben megteremteni a különbséget aközött, hogy a kapcsolatotok működőképes lesz-e, ha újrakezditek, vagy pedig megismétlődnek-e ugyanazon destruktív minták és viselkedések, amelyek előzőleg is a kapcsolatotok megromlásához vezettek. Íme tehát néhány hasznos támpont, ami segítség lehet egy kapcsolat újrakezdéséhez és működtetéséhez:
Negatív érzések feldolgozása: Fontos elfogadni és megérteni a kapcsolatotok történetét, mielőtt ténylegesen túllépnétek rajta, és az újrakezdés mellett döntenétek. Ahhoz, hogy meg tudjatok bocsátani egymásnak, először is nagyon fontos őszinte odafordulással átérezni, hogy milyen negatív érzéseket és fájdalmakat okoztatok egymásnak legtöbbször tudattalanul a kapcsolódásotokban. Ez nem egy könnyű folyamat, és a párok gyakran remélik, hogy megkerülhetik a gyógyulásnak ezen részét, hiszen szükséges hozzá egy nagy adag önreflexió, empátia és a jól bejáratott egos működések kikapcsolása. Tegyétek fel magatoknak a következő kérdéseket: Mit kell felismernem, megértenem és megbocsátanom ahhoz, hogy újra tudjuk kezdeni a kapcsolatunkat? Át tudom-e érezni a partnerem tapasztalatait, tudom-e érvényesíteni az érzéseit, és tudom-e vállalni a felelősséget a korábbi cselekedeteimért, amelyek kárt okozhattak a kapcsolatnak? Van-e pozitív elképzelésem a közös életünkről, és mi lehetséges, ha újrakezdjük?
Reális elvárások megfogalmazása: Egy kapcsolat újjáépítése időt és erőfeszítést igényel. A bizalom kiépítése, a kommunikáció javítása és a mögöttes problémák kezelése nem megy egyik napról a másikra. A fejlődéshez időre és türelemre van szükség. Ne feledjétek, hogy az újrakezdés egy egészségesebb kapcsolat erős alapjainak megteremtéséről szól, amihez reális és világos elvárásokra, és arra való hajlandóságra van szükség, hogy együtt dolgozzatok a felmerülő akadályokon.
Közös célok létrehozása: Az egyik fő ok, amiért a párok sokszor az újrakezdés mellett döntenek, az a meggyőződés, hogy az élet együtt értékesebb, mint külön. Gondoljátok át, hogy ti miért döntenétek az újrakezdés mellett. A közös célokról és álmokról való beszélgetés elmozdíthat titeket afelé, hogy képesek legyetek megteremteni a közösen vágyott pozitív jövőtöket. Beszélgessetek tehát a jövőre vonatkozó reményekről és álmokról. Írjatok egy új történetet, egy új jövőt magatok számára, ahelyett, hogy megrekednétek a régi történetetekben, és annak tudattalan ismétlésében.
Saját önismereti munka: A párkapcsolatban megélt sérülések gyakran mélyen a múltunkban gyökereznek. Anélkül, hogy tudatában lennénk ennek, sokszor a gyermekkorunkból származó traumákat, például azt, hogy érzelmileg éretlen szülők neveltek fel minket, vagy egy korábbi, érzelmi, vagy fizikai traumával járó kapcsolatot vetíthetünk ki a jelenlegi párunkra, kapcsolatunkra. A személyes fejlődéseddel segíthetsz megteremteni azt az önismeretet, amire szükséged van ahhoz, hogy feldolgozd a régi terheket, amelyekhez tudatosan, vagy akár tudattalanul ragaszkodsz. Az egészségtelen viselkedés megértése és átírása, továbbá a felelősségvállalás segíthet megszabadulni a mérgező mintáktól, és ez által önazonosabban belépni egy kapcsolat újrakezdésébe.
Természetesen lényeges arra is rámutatni, hogy az újrakezdés nem minden pár vagy kapcsolat esetében lehetséges. Vannak olyan határátlépések, vagy bántalmazó kapcsolatok, amelyeket az emberek nem tudnak, vagy nem akarnak együtt feldolgozni, ezért inkább kilépnek a kapcsolatból, ami teljes mértékben érthető. A párterápia fontos szerepet játszhat abban, hogy segítsen egy pár életében a kapcsolatot újraépíteni, segítsen a pároknak eligazodni az összetett dinamikában, javítani a kommunikáción és feldolgozni a megoldatlan problémákat.