Egyik kapcsolatból a másikba…

Azon kapod magad, hogy egyik kapcsolatból a másikba ugrasz, anélkül, hogy elég időt adnál magadnak az előző feldolgozására? Nyugtalannak, unottnak vagy elégedetlennek érzed magad a jelenlegi kapcsolatodban, és mindig valami újat és izgalmasat keresel? Ebben a cikkben a kapcsolatból kapcsolatba való átugrás okait és következményeit vizsgálom meg, és azt, hogyan törhetsz ki ebből a körből, és hogyan találhatod meg az igazi boldogságot.

- Advertisement -

Miért ugrálnak az emberek egyik kapcsolatból a másikba?

  1. Félelem az egyedülléttől: Néhányan rettegnek attól, hogy egyedül maradnak. Úgy érzik, hogy szükségük van egy kapcsolatra ahhoz, hogy jól érezzék magukat és boldogok legyenek. Ez eredhet alacsony önbecsülésükből vagy a múltban szerzett rossz tapasztalatokból, például abból, hogy fiatal korukban elhagyatottnak érezték magukat. Felnőttkorban pedig ragaszkodnak a kapcsolatokhoz, mert nem bírják elviselni az egyedüllétet, és csak azért rohannak bele újabbakba, hogy ne érezzék magukat magányosnak.
  2. Félelem az elköteleződéstől: Néhányan kiborulnak a gondolattól, hogy hosszú időre elköteleződjenek egy ember mellett. Lehet, hogy korábban már megbántották őket, vagy látták, hogy kapcsolatok mennek tönkre körülöttük. Lehet, hogy azért viselkednek távolságtartóan a kapcsolatokban, mert értékelik a szabadságukat, és nem akarják csapdában érezni magukat. Egyik kapcsolatból a másikba ugranak, hogy ne legyen túl mély kapcsolatuk senkivel.
  3. Félelem a változástól: Néhányan nagyon idegesek lesznek, amikor a kapcsolataikban a dolgok változni kezdenek. Lehet, hogy az az elképzelésük, hogy mindennek mindig tökéletesnek kell lennie. Nem igazán szeretnek párkapcsolati problémákkal vagy bizonytalanságokkal foglalkozni, ezért inkább új kapcsolatokba kezdenek, ahelyett, hogy szembenéznének a jelenlegi kapcsolatukban felmerülő kihívásokkal.

Mik a következményei?

  1. Az identitás elvesztése: Elveszítik én- és identitástudatukat, mivel folyamatosan alkalmazkodnak a partnerük preferenciáihoz, elvárásaihoz és életmódjához. Elhanyagolhatják saját érdeklődési körüket, hobbijaikat, értékeiket és céljaikat, így a boldogságuk és kiteljesedésük a partnerüktől függővé válik. Elveszíthetik a kapcsolatot barátaikkal, családjukkal és elszigetelődhetnek más emberektől is.
  2. Az intimitás elvesztése: A mély és bensőséges kapcsolatok kialakításának képességét is elvesztik, mivel soha nem fektetnek elég időt, energiát vagy erőfeszítést a kapcsolataikba. Elkerülhetik, hogy sebezhetőek, őszinték vagy hitelesek legyenek a partnerükkel, és elrejtik valódi érzéseiket és gondolataikat. Az is előfordulhat, hogy elkerülik a kapcsolataikban felmerülő problémák, konfliktusok vagy kihívások kezelését, és inkább a szőnyeg alá söprik vagy elfutnak előlük.
  3. A bizalom elvesztése: Elveszítik a bizalmat önmagukban és másokban, mivel ismételten összetörik a saját és a partnerük szívét. Bűntudatot, szégyent vagy megbánást érezhetnek tetteik miatt, és kételkedhetnek saját ítélőképességükben és döntéseikben. Neheztelhetnek, keserűséget vagy dühöt is érezhetnek partnerükkel szemben, és gyanakodhatnak annak indítékaira és szándékaira. Negatív vagy pesszimista kép alakulhat ki bennük a szerelemről és a kapcsolatokról, így cinikusakká és reménytelenné válhatnak.

Hogyan lehet megtörni?

  1. Szakmai segítség kérése: Fontos, hogy beszélj egy terapeutával vagy tanácsadóval, aki segíthet megérteni, miért ugrálsz egyik kapcsolatból a másikba. Ők segíthetnek megküzdeni a negatív gondolatokkal, kialakítani és megerősíteni az önbecsülésed és az önszeretet érzését. Megtaníthatják, hogyan lehet egészségesen megbirkózni egy kapcsolaton belül a stresszel és a szorongással.
  2. Idő és tér önmagunk számára: Az első dolog, amit tehetsz, hogy egy időre abbahagyod a randizást, és magadra koncentrálsz. Ez teret ad arra, hogy meggyógyulj a múltbéli sérelmekből és elgondolkodj azon (szakember segítségével), hogy miért viselkedsz így minden alkalommal. Használd ezt az időt arra, hogy élvezd a hobbijaidat, dolgozz a céljaidon, és törődj magaddal fizikailag és mentálisan is. Erősítsd baráti és családi kötelékeidet.
  3. Igények és határok: Tudd, hogy mit szeretnél egy partnertől, és légy őszinte az igényeiddel és a határaiddal kapcsolatban. Szánj időt a bizalom és az intimitás lassú kiépítésére. Légy hűséges és tiszteld a partnered érzéseit.
  4. Nyitottság és rugalmasság: A kapcsolatok kihívásokkal járnak, és fontos, hogy úgy tekints rájuk, mint lehetőség a folyamatos tanulásra és fejlődésre. Légy nyitott új dolgok kipróbálására a partnereddel, légy megértő, és dolgozzatok együtt a felmerülő problémák megoldásán – a szőnyeg alá söprés vagy a menekülés helyett.

Összefoglalva: a kapcsolatból kapcsolatba való ugrálás az érzelmi problémák, félelmek és bizonytalanságok kezelésének gyakori, de egészségtelen módja. Megakadályozhatja, hogy mély és tartalmas kapcsolatokat alakíts ki, és károsíthatja önbecsülésed és mentális egészséged. Azonban megtörheted ezt a kört, és megtalálhatod az igazi boldogságot és elégedettséget a kapcsolataidban, ha előbb időt szánsz arra, hogy önmagaddal legyél, bátor vagy segítséget kérni, képes vagy megfogalmazni az igényeidet és a határaidat, valamint ha nyitottság és rugalmasság jellemez. Ne feledd, hogy méltó vagy a szeretetre és a boldogságra!

Previous article
Dr. Truzsi Alexandra
Dr. Truzsi Alexandra
Egyetemi adjunktus, pszichológus vagyok. Pszichológus diplomámat a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetében szereztem Tanácsadás- és iskolapszichológia specializáción. Hiszek a jelenlét tudatos megteremtésében, és a külső célkeresés mellett a belső cél elérésében. Szeretném a hozzám fordulókat abban segíteni, hogy a teljesség felé vezető úton életük minél több területét a tudat fénye világítsa be (https://drtruzsialexandra.hu/). Továbbá szenvedélyesen szeretek festeni. Művészetem célja, hogy bemutassam, milyen különleges eszköze lehet a művészet az érzelmek feldolgozásának. Hiszek abban, hogy az alkotás folyamata gyógyító, lehetőséget ad az érzések felszínre hozására. Festményeim ösztönös megérzéseimen, élményszerű felismeréseimen alapulnak, ami által egy mély utazásra hívom a közönséget az önismeret és az érzelemkifejezés világába (https://truzsart.com/).

Népszerűek

Az öt legfontosabb dolog, amit Dr. Vekerdy Tamás tanított nekünk

1. Nem az teljesít majd igazán jól a "kemény, versengő, taposó" felnőttéletben, akit már gyerekkorában is "kemény, versengő, taposó" körülmények között neveltek. Éppen ellenkezőleg....

A mérgező emberek 5 leggyakoribb működése

Mindannyian ismerünk közelebbről vagy távolabbról olyan embert, aki rendre furcsa, nyomasztó érzést kelt bennünk, ráadásul erre sokszor csak akkor ébredünk rá, amikor már az...

Elszürkülni a másik mellett – Így marcangol szét lassan az érzelmi bántalmazás

A bántalmazás nem feltétlenül bántalmazásnak indul – intő jeleit egy kapcsolat elején olykor nehéznek tűnhet kiszűrni, és sokszor mire felszínre jön a másik „valódi...

A nárcisztikus szülő gyermeke örökké a „nem elég jóság” árnyékában élhet – 5 jel, hogy felismerd

„Ha egy mondatban kellene jellemeznem, milyen érzés egy ilyen örömgyilkos édesanyával élni egy életet, akkor annyit mondanék, hogy olyan, mintha rátett volna a hátadra...

Gázlángozás – A manipulációs stratégia, mely eléri, hogy őrültnek gondold magad

„Oh, ugyan már! Soha nem mondtam ilyet! Csak túlságosan érzékeny vagy. Nem tudom, hogy miért csinálsz akkora ügyet ebből…” – ha ismerősek ezek a...