Eleinte motiváló elkezdeni új szokásokat kialakítani, azonban a fenntartásuk, rendszeressé és tartóssá tételük még a legerősebb akaraterővel rendelkezőket is próbára teszi. Hogyan tudod tehát fenntarthatóvá tenni a szokásaid?
A motiváció mítosza
James Clear, az Atomi szokások című könyv szerzője anekdotájában elmeséli, amikor egy edző megkérdezte tőle, hogy mi különbözteti meg a legjobb sportolókat a többitől? Természetesen ott van a genetika, a tehetség, talán még a szerencse is. Azonban van még valami: a legjobb sportolók el tudják viselni, amikor unalmassá válik egy edzés. Ugyanazt a távot számtalanszor lefutni, ugyanazokat a súlyokat emelgetni, ugyanúgy minden nap rávenni magad és megcsinálni az edzést…
Sokunknak elmegy a kedvünk, amikor elveszítjük a fókuszt vagy a motivációt, ám az igazán sikeres emberek is ugyanolyan motivációhiányt éreznek olykor, mint bárki más. A különbség az, hogy ők az unalom érzése ellenére is megtalálják a módját, hogy tegyenek a céljaikért.
Tudsz-e dolgozni a céljaidon, amikor nem könnyű?
Biztosan te is észrevetted magadon, hogy amikor sikerélményt élsz át, megnő a motivációd és szívesebben teszel a céljaidért. Például amikor pozitív visszaigazolás érkezik azzal kapcsolatban, hogy elkezdtél rendszeresen edzeni, akkor szívesen mész a következő alkalomra is. Azonban mi a helyzet akkor, amikor nincs visszajelzés, vagy épp kudarcélmény ér a céljaid felé vezető úton? Ilyenkor sajnos sokan kilépnek a folyamatból és felhagynak a kialakulóban lévő szokással. Pedig mindenfajta fejlődési folyamatnak és cél elérésének hullámzó az útja és teljesen természetes része a stagnálás, a visszaesés és a kudarc is. Gondold végig: meg tudod-e tartani ezeket az érzéseket és tudod-e akkor is folytatni a folyamatot, amikor nehéz?
Tudod-e élvezni a folyamatot, vagy csak az eredmény érdekel?
Gyakran a céljaink kapcsán leginkább az eredményekre koncentrálunk. „Akkor leszek formában, ha végre lefogytam 10 kilót.” „Akkor leszek sikeres, ha előléptetnek.”
Azonban azok az emberek, akik következetesen elérik a céljaikat, nem csak a céljaiknak, de a folyamat iránti elkötelezettségüknek is köszönhetik ezt. Ők a napi gyakorlásba szeretnek bele, nem csak a célok elérésébe és az eredményekbe.
Lehet, hogy úgy érzed, életed legjobb formáját akkor tudod elérni, ha lefogysz 10 kilót. De ezt az eredményt csak úgy érheted el, ha megszereted az egészséges táplálkozás és a következetes testmozgás folyamatát.
Ha valamiben jelentősen jobbá akarsz válni, akkor bele kell szeretned a folyamatba. Szeress bele az unalomba! Szeress bele az ismétlésbe és a gyakorlásba! Szeress bele abba a folyamatba, amit csinálsz, és hagyd, hogy az eredmények gondoskodjanak magukról!
Ihász-Novák Dóra
Felhasznált forrás: