Elérkezett egy új év, ilyenkor pedig érdemes lehet egy kicsit lelassulni, visszatekinteni a mögöttünk álló évre és összegezni, hogy mi minden történt velünk. Cikkünkben most három – a kreativitást is megmozgató – gyakorlatot hoztunk, melyeket külön-külön, de akár egymást követően is elvégezhettek.
Mielőtt belevágsz bármelyik gyakorlatba, hozz magadnak egy finom meleg italt, egy füzetet vagy néhány lapot, tollat, színes ceruzákat és tegyél be valami kellemes zenét a háttérbe. Hangolódj rá a gyakorlatra, csendesítsd le a külvilágot körülötted, és teremtsd meg a befelé fordulás, a lelassulás hangulatát.
- Asszociációk az évvel kapcsolatban
Az első gyakorlatban arra kérlek, egy üres oldalra/lapra csak kezdj el szavakat felírni, amik eszedbe jutnak a 2024-es évről. Lehetnek ezek élmények, benyomások, érzések, jelzők, bármi, ami beugrik neked a mögötted álló évről. Ennek a gyakorlatnak adj időt: lehet, hogy néhány perc elteltével úgy érzed, mindent kiírtál magadból, de érdemes hagyni, hogy ezt követően is kiegészüljenek a gondolataid és hozzáférj mélyebb megélésekhez is.
Ha úgy érzed, készen vagy, érdemes lehet megfigyelni, mely szavak jutottak először eszedbe és melyek jöttek a legvégén. Bekarikázhatod azt az öt szót, ami a legerősebb lett a felsorolásból és ami a legjobban leírja az éved. Megnézheted azt is, mennyi pozitív és mennyi negatív jelző jutott eszedbe az évedről.
- Érzelmi görbe
A következő gyakorlathoz arra kérlek, rajzolj két tengelyt: a vízszintes tengely az időt fogja jelölni, azaz januártól decemberig fog tartani. A hónapokat érdemes bejelölni ezen a vízszintes tengelyen. A függőleges tengely pedig érzéseket fog jelölni: az origó feletti rész a pozitív érzéseket, az alsó része a tengelynek pedig a negatív érzéseket.
Ha megvan az alap, akkor arra kérlek, rajzold meg az éved érzelmi görbéjét: azaz az év melyik szakaszát miképp élted meg érzelmileg? Inkább a pozitív vagy inkább a negatív érzelmek domináltak? Segítségképp a görbe megrajzolása előtt akár a hónapokat is végig gondolhatod egyesével, hogy mikor mik voltak a kiemelkedő események és mi volt jellemző a hangulatodra. Ha kicsi ikszekkel vagy pontokkal bejelölöd, hogy melyik hónapnál milyen érzelem dominált, utána a görbét is könnyebb lesz megrajzolni.
Miután készen vagy, nézz rá az éved érzelmi görbéjére. Amit egyből látni fogsz, az az, hogy ez mennyire hullámzó és hogy a pozitív vagy a negatív megélések voltak-e túlsúlyban. Arra biztatlak, hogy ne ítélkezz, bármi is rajzolódik ki, légy elfogadó magaddal és emlékeztesd magad arra, hogy minden esemény hozzád tesz valamiképp.
- Hálalevelek
Végül, az egyik kedvenc – nem tipikus – évösszegző gyakorlatomat osztanám meg veletek. Válaszd ki az életedben jelenleg azt a 3-5 személyt (lehet több és kevesebb is természetesen), akik az idei évedben meghatározó szerepet töltöttek be számodra. Ha megvan, akkor mindegyiküknek írj egy levelet, amiben kiemeled, miért vagy nekik hálás, melyek voltak a közös meghatározó pillanataitok az évben, mi az, amit köszönsz nekik, mi az, amiben támogattak, vagy amit tanítottak neked.
Ebben a gyakorlatban a számodra fontos, meghatározó személyeken keresztül tekinthetsz vissza az évedre. Ráadásul, amennyiben a leveleket nekik is szívesen odaadod, biztosan nagyon sok pozitív érzéssel fogják fogadni a soraid.
Ti miképp szoktátok összegezni az éveteket?
Novák Dóra